Advert Advert Advert

Yumurta Fiyatları Düşüşe Geçti: Üretici KDV İndirimi İstiyor!

Yumurta Fiyatları Düşüşe Geçti: Üretici KDV İndirimi İstiyor!
Yumurta Fiyatları Düşüşe Geçti: Üretici KDV İndirimi İstiyor! -

Aralık ayı başı itibariyle yurtdışı etkisiyle yükselişe geçen yumurta fiyatları yüzde yüzü aşkın oranda zamlanmıştı. Özellikle İran’da meydana gelen kuş gribi vakalarından dolayı binlerce tavuğun telef olmasıyla yükselen yumurta fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandı. Hala eski seviyenin çok üzerinde olan yumurta fiyatlarıyla ilgili olarak üretici de KDV indirimi istediğini belirtiyor.

Aralık ayı başı itibariyle yurtdışı etkisiyle yükselişe geçen yumurta fiyatları yüzde yüzü aşkın oranda zamlanmıştı. Özellikle İran’da meydana gelen kuş gribi vakalarından dolayı binlerce tavuğun telef olmasıyla yükselen yumurta fiyatlarında bir miktar düşüş yaşandı. Hala eski seviyenin çok üzerinde olan yumurta fiyatları için üretici de KDV indirimi istediğini belirtiyor.

Yumurta fiyatları konusunda açıklama yapan YUM-BİR Türkiye İkinci Başkanı ve Kayseri İli Yumurta Üreticileri Birliği (KAY-YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Afyon; yumurta işlenmiş ürün olmadığı için KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi gerektiğini belirtti. Bakanlığın işlenmemiş ürünlere öncelik tanıması gerektiğini belirten Afyon; yumurtada KDV indiriminin fiyatlara yansıyacağını ve bu sayede tüketimin de artacağını vurguladı. KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi için Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunduklarını belirten İbrahim Afyon; bakanlığın çalışmasının tüm gıda ürünlerini kapsayacağını düşündüklerini söyledi.

Yemde KDV’nin Sıfırlanması Yetmedi!

Çiftçiye destek amacıyla hükümetin yemde KDV'nin sıfırlandığını vurgulayan İbrahim Afyon; yemde girişlerin sıfıra düştüğünü ancak çıkışların yüzde 8 KDV’li olarak gerçekleştiğini belirtti. Yumurtada da KDV’nin yüzde 1 seviyesine çekilmesinin sektörü rahatlatacağını söyleyen Afyon; bu sayede fiyatların düşerek tüketimin artacağını vurguladı.

Yumurta üreticilerinin ucuz, hatta zararına verdiği yumurtaların özellikle marketlerde fahiş karla satıldığını iddia eden İbrahim Afyon, bu durumun tüketicilerden üreticilere yönelik haksız suçlamalara sebep olduğunu savundu.

İhracatta devletten destek beklediklerini belirten Afyon; sektörün Irak, Azerbaycan, Bahreyn, Suriye, Afganistan, Körfez Ülkeleri, BAE ve İran’a ihracatı olduğunu, Angola ve Suudi Arabistan pazarına da girmek istediğini belirtti. Güney Afrika ülkelerine de ihracat yapmak istediklerini ifade eden İbrahim Afyon, lakin Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmalardan dolayı ihracat yapamadıklarını belirtti. Irak’ta da benzer bir durumun olduğunu ve bunun aşılması için destek beklediklerini vurguladı.

yumurta fiyatları yumurta ihracat yumurta zam yumurta fiyat yumurta ne kadar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!