Evlenen Öğrencilerin KYK Öğrenim Kredisi Borcu Silinir Mi?

0

Evlenen Öğrencilerin KYK Öğrenim Kredi Borcu Siliniyor Mu?

KYK öğrenim kredisi öğrencilerin öğrenime devam ettiği zamanlarda maddi sıkıntılarının çözülmesine büyük fayda sağlıyor. Fakat öğrenim hayatı bittikten sonra öğrenim kredisi bir masaldan korku filmine dönüşüyor. Öğrenciler iş bulma sıkıntısı ile uğraşırken bir yandan da KYK öğrenim kredisi borcunu ödemeye çalışıyorlar. Ödeyememeleri durumunda zaten fazla tutarlı olan borç faizle daha da fazlalaşıyor.

Öğrenciler öğrenim hayatlarında dahi öğrenim kredisini nasıl ödeyeceklerini düşündükleri için bu konu fazla suistimale açık bir konu haline geliyor. Üreten kimdir bilinmez öğrenim kredisi hakkında çeşitli efsaneler üretiliyor. Üretilen efsaneler genelde kredi borcu affı ve öğrenim kredileri bursa dönüştü gibi efsaneler oluyor. Bu efsaneler arasında öğrenim kredisi borcu evlenince siliniyor efsanesi de yer alıyor.

Ne yazık ki öğrencilik yıllarında evlenen kişilerin öğrenim kredi borcu silinmiyor. Bu durum bir efsane niteliği taşıyor. KYK öğrenim kredisi borcu hakkında günümüzde yapılan yasal düzenleme sadece öğrenim kredisi borç yapılandırmadan ileriye gitmedi.

Evlenen öğrencinin öğrenim kredisi borcu silinmesi olayı efsaneden çok gerçekleşmeyen bir vaat olma özelliği taşıyor. Zamanın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın evlenen öğrencilerin öğrenim kredisi borcunun silinmesi adına bir vaatte bulunduğunu ve bu konu üzerinde çalışmalarda bulunduğu biliniyor. Fakat Suat Kılıç’ın bakanlığı bırakması ile bu çalışma yarıda kalıyor ve gerçekleşmiyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın