Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Faizleri Nelerdir?

Kredi Kartı Faizleri Nelerdir?

Kredi Kartı Faizleri Nelerdir? Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı? Günümüzde Uygulanan Akdi Faiz Oranı Kaçtır? Detaylar İçin...

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı?

Kredi kartı kullananlar normal şartlarda kredi kartı ile ödedikleri tutar ve kart aidatı dışında bankalara kredi kartı üzerinden farklı bir ödemede bulunmazlar. Bankaların kredi kartı anlaşmaları işletmelerdir ve bankalar tüketiciye kredi kartı nedeniyle yük yüklenmezler. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi kartı üzerinden tüketiciye faiz uygular.

Kredi kartı sistemi kredi gibi faizli bir sistem değildir. Fakat bankalar bazı durumlarda kredi kartına faiz uygular. Kredi kartı üzerinden faiz uygulanmasının yasal olduğu durumlar kredi kartı borcu ödemesinin geciktirilmesi, kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi ve kredi kartından nakit avans çekilmesi gibi durumlardır.

Kredi kartından avans çekilmesi halinde bankalar belirledikleri nakit avans faiz oranından işlem yapıyor. Nakit avans bir nevi mini kredi özelliği taşırken çekilen avansın ödemleri kısa vadeli oluyor. Kredi kartından nakit avans çekilmesi halinde uygulanan faiz oranı bankalara ve taksit miktarına göre değişiyor.

Bankalar kredi kartı kullanıcısı kredi kartı dönem borcunu asgari tutar üzerinden yatırması halinde akdi faiz adı altında faiz uyguluyor. Akdi faiz kredi borcunun asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi halinde uygulanan bir faiz türü olmakla birlikte akdi faizin oranı devlet kontrolündedir. Günümüzde uygulanan akdi faiz oranı %2,65’dir.

Bankalar kredi kartı borcu geç ödenmesi halinde de faiz uyguluyor. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi halinde uygulanan faiz türü gecikme faizidir. Gecikme faiz oranı da akdi faiz oranında olduğu gibi devlet kontrolündedir. Kredi kartı borç ödemesi gecikmesi halinde uygulanan gecikme faiz oranı %2,75’dir.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...