Ana SayfaKredi KartlarıKredi Kartı Faizleri Nelerdir?

Kredi Kartı Faizleri Nelerdir?
K

Kredi Kartı Faizleri Nelerdir? Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı? Günümüzde Uygulanan Akdi Faiz Oranı Kaçtır? Detaylar İçin...

-

Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı?

Kredi kartı kullananlar normal şartlarda kredi kartı ile ödedikleri tutar ve kart aidatı dışında bankalara kredi kartı üzerinden farklı bir ödemede bulunmazlar. Bankaların kredi kartı anlaşmaları işletmelerdir ve bankalar tüketiciye kredi kartı nedeniyle yük yüklenmezler. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi kartı üzerinden tüketiciye faiz uygular.

Kredi kartı sistemi kredi gibi faizli bir sistem değildir. Fakat bankalar bazı durumlarda kredi kartına faiz uygular. Kredi kartı üzerinden faiz uygulanmasının yasal olduğu durumlar kredi kartı borcu ödemesinin geciktirilmesi, kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi ve kredi kartından nakit avans çekilmesi gibi durumlardır.

Kredi kartından avans çekilmesi halinde bankalar belirledikleri nakit avans faiz oranından işlem yapıyor. Nakit avans bir nevi mini kredi özelliği taşırken çekilen avansın ödemleri kısa vadeli oluyor. Kredi kartından nakit avans çekilmesi halinde uygulanan faiz oranı bankalara ve taksit miktarına göre değişiyor.

Bankalar kredi kartı kullanıcısı kredi kartı dönem borcunu asgari tutar üzerinden yatırması halinde akdi faiz adı altında faiz uyguluyor. Akdi faiz kredi borcunun asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi halinde uygulanan bir faiz türü olmakla birlikte akdi faizin oranı devlet kontrolündedir. Günümüzde uygulanan akdi faiz oranı %2,65’dir.

Bankalar kredi kartı borcu geç ödenmesi halinde de faiz uyguluyor. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi halinde uygulanan faiz türü gecikme faizidir. Gecikme faiz oranı da akdi faiz oranında olduğu gibi devlet kontrolündedir. Kredi kartı borç ödemesi gecikmesi halinde uygulanan gecikme faiz oranı %2,75’dir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,260BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
39TakipçilerTakip Et
2,412TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol