Kredi Kartı Faizleri Nelerdir?

Kredi Kartı Faizleri Nelerdir? Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı? Günümüzde Uygulanan Akdi Faiz Oranı Kaçtır? Detaylar İçin...

Google Haberlere Abone Ol:

Kredi Kartı Borcuna Faiz Uygulanır Mı?

Kredi kartı kullananlar normal şartlarda kredi kartı ile ödedikleri tutar ve kart aidatı dışında bankalara kredi kartı üzerinden farklı bir ödemede bulunmazlar. Bankaların kredi kartı anlaşmaları işletmelerdir ve bankalar tüketiciye kredi kartı nedeniyle yük yüklenmezler. Fakat bazı durumlarda bankalar kredi kartı üzerinden tüketiciye faiz uygular.

Kredi kartı sistemi kredi gibi faizli bir sistem değildir. Fakat bankalar bazı durumlarda kredi kartına faiz uygular. Kredi kartı üzerinden faiz uygulanmasının yasal olduğu durumlar kredi kartı borcu ödemesinin geciktirilmesi, kredi kartı borcunun asgari tutar üzerinden ödenmesi ve kredi kartından nakit avans çekilmesi gibi durumlardır.

Kredi kartından avans çekilmesi halinde bankalar belirledikleri nakit avans faiz oranından işlem yapıyor. Nakit avans bir nevi mini kredi özelliği taşırken çekilen avansın ödemleri kısa vadeli oluyor. Kredi kartından nakit avans çekilmesi halinde uygulanan faiz oranı bankalara ve taksit miktarına göre değişiyor.

Bankalar kredi kartı kullanıcısı kredi kartı dönem borcunu asgari tutar üzerinden yatırması halinde akdi faiz adı altında faiz uyguluyor. Akdi faiz kredi borcunun asgari ödeme tutarı üzerinden ödenmesi halinde uygulanan bir faiz türü olmakla birlikte akdi faizin oranı devlet kontrolündedir. Günümüzde uygulanan akdi faiz oranı %2,65’dir.

Bankalar kredi kartı borcu geç ödenmesi halinde de faiz uyguluyor. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi halinde uygulanan faiz türü gecikme faizidir. Gecikme faiz oranı da akdi faiz oranında olduğu gibi devlet kontrolündedir. Kredi kartı borç ödemesi gecikmesi halinde uygulanan gecikme faiz oranı %2,75’dir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...