Ana SayfaEkonomiMaliye Bakanlığından Müjdeli Haber!

Maliye Bakanlığından Müjdeli Haber!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Döviz hareketliliği, Türk piyasalarını olumsuz etkilemiş ve bir durgunluk başlamıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, teşvik kapsamında gerçekleştirilen inşaatlara kdv iadesi yapılacağını açıkladı. Özel sektörde yaşanan durgunluğun giderilmesi için atılan adımlar çerçevesinde gerçekleştirilen projeler ve yürürlüğe giren işlemler sonucunda piyasalara TL girdisi sağlanmış ve döviz baskısının yükü hafifletilmişti. Merkez Bankası’ nın son bir yıldır faizlerde artış yapmamasının ardından son açıklamasıyla faiz artışı yapılacağı duyuruldu. Bu süreçte yurt dışından getirilecek varlıkların kabulünün kolaylaşmasının açıklanması da piyasaları rahatlatan diğer faktördü.

Maliye Bakanlığından gelen açıklamalara göre, diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlere indirimli kurumlar vergisi oranını uygularken, yüzde 80 oranında farklı oranlarda uyguluyoruz. Seneye yapılması planlanan bu kapsamdaki yatırımlarda, indirimli kurumlar vergisi uygulamasını diğer bütün faaliyetlerden elde ettiği kazançlara uygulama imkanı getirilecek. Atılan bu adımın da yatırım indiriminin harcamaları bakımından çok da efektif, kısa vadede revize edilmesini sağlıyor. İndirimli kurumlar vergisi uygulaması olsa bile her şekilde asgari oranlarımız var. Bu şekilde piyasalardaki dengeyi sağlamamız bekleniyor denildi.

Yeni yılda yapılacak yeni düzenlemelerle piyasaların rahatlaması, durgunluğun giderilmesi ve yeni yatırımların yapılmasıyla ekonominin güçlenmesi bekleniyor. Yeni oluşturulacak iş istihdam alanlarıyla birlikte işsizliğinde giderilmesi bekleniyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ deki yatırımlarını arttırması beklenirken, dış ticaret hacminin de büyümesi hedefleniyor. Türkiye’ nin 2023 hedefleri kapsamında ekonomide siyasette ve bilimde büyümesine katkı sağlayacak projelerin bir bir yapılacağı bekleniyor

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.