Maliye Bakanlığından Müjdeli Haber!

Döviz hareketliliği, Türk piyasalarını olumsuz etkilemiş ve bir durgunluk başlamıştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, teşvik kapsamında gerçekleştirilen inşaatlara kdv iadesi yapılacağını açıkladı. Özel sektörde yaşanan durgunluğun giderilmesi için atılan adımlar çerçevesinde gerçekleştirilen projeler ve yürürlüğe giren işlemler sonucunda piyasalara TL girdisi sağlanmış ve döviz baskısının yükü hafifletilmişti. Merkez Bankası’ nın son bir yıldır faizlerde artış yapmamasının ardından son açıklamasıyla faiz artışı yapılacağı duyuruldu. Bu süreçte yurt dışından getirilecek varlıkların kabulünün kolaylaşmasının açıklanması da piyasaları rahatlatan diğer faktördü.

Maliye Bakanlığından gelen açıklamalara göre, diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlere indirimli kurumlar vergisi oranını uygularken, yüzde 80 oranında farklı oranlarda uyguluyoruz. Seneye yapılması planlanan bu kapsamdaki yatırımlarda, indirimli kurumlar vergisi uygulamasını diğer bütün faaliyetlerden elde ettiği kazançlara uygulama imkanı getirilecek. Atılan bu adımın da yatırım indiriminin harcamaları bakımından çok da efektif, kısa vadede revize edilmesini sağlıyor. İndirimli kurumlar vergisi uygulaması olsa bile her şekilde asgari oranlarımız var. Bu şekilde piyasalardaki dengeyi sağlamamız bekleniyor denildi.

Yeni yılda yapılacak yeni düzenlemelerle piyasaların rahatlaması, durgunluğun giderilmesi ve yeni yatırımların yapılmasıyla ekonominin güçlenmesi bekleniyor. Yeni oluşturulacak iş istihdam alanlarıyla birlikte işsizliğinde giderilmesi bekleniyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ deki yatırımlarını arttırması beklenirken, dış ticaret hacminin de büyümesi hedefleniyor. Türkiye’ nin 2023 hedefleri kapsamında ekonomide siyasette ve bilimde büyümesine katkı sağlayacak projelerin bir bir yapılacağı bekleniyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.