Alman otomotiv devleri son yıllarda birbiri ardına skandallarla gündeme gelmeye devam ediyor. Volkswagen’ın Amerika Birleşik Devletleri Mahkemeleri tarafından yaklaşık 22 milyar dolarlık cezaya çarptırılması ve araçların toplatılması kararının ardından, bir diğer Alman otomotiv devi BMW’ye de Çin Halk Cumhuriyeti’nden kötü haber geldi.

Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetleme ve Karantina İdaresi, BMW’nin ülkeye ihraç ettiği araçlardan yaklaşık 194 bininin kusurlu olduğunu belirledi. İdare; araçların hava yastığında kusur tespit edildiğini ve bahse konu kusurun kazalarda ölüm oranını artırabileceğini açıkladı.

BMW Araçlarını Geri Çağırma Kararı Aldı!

Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetleme ve Karantina İdaresi’nin aldığı kararın BMW’ye ulaşmasının ardından Alman otomotiv devi araçlarını geri çağırma kararı aldığını deklare etti. Söz konusu araçlar; 9 Aralık 2005 ile 23 Aralık 2011 arasında Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihraç edilen araçlardan bir kısmını kapsıyor. Geri çağrılan araçların yaklaşık 169 bininin; BMW 120i, 130i, 316i, 320i, 325i, 330i, 335i, X1, X3, X5, X6 ve M3 modellerinden oluştuğu kaydedilirken, farklı tarihlerde Çin’e ihraç edilen toplamda 24 bin 750 BMW 320i, 325i ve X1 serisi aracın da BMW tarafından geri çağırıldığı belirtildi.

Geri çağrılan araçların BMW tarafından kabulüne 2017 yılı Ağustos ayı itibari ile başlanacağı vurgulandı. Arızalı olduğu tespit edilen araçların hava yastıkları BMW tarafından ücretsiz olarak değiştirilecek ve kontrolleri yapıldıktan sonra sahiplerine iade edilecek. Çin Halk Cumhuriyeti Kalite Denetleme ve Karantina İdaresi’nin araçların sahiplerine iade edilme sürecine de dahil olacağı ve değiştirilen parçaları da kontrol edeceği bildirildi.

Bununla birlikte aradan geçen 10 yılda BMW’nin bahse konu modellerinin karıştığı kazalarda ölenlerin yakınları ve yaralanan Çinlilerin Çin Mahkemeleri’nde BMW aleyhine açtığı pek çok dava bulunduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.