Ana SayfaEkonomiTürkiye'ye Yeni Yabancı Bankalar Geliyor

Türkiye’ye Yeni Yabancı Bankalar Geliyor
T

-

Bankacılık Denetleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, Türkiye’ deki banka yatırımları konusunda özellikle körfez bölgesinden yoğun talep aldıklarını söyleyerek, , Türkiye’de bankacılık yapmak için olumlu olan 3 banka olduğunu belirtip, bu bankaların 2017’de yılında Türkiye’de olacağını söyledi.

Yabancı bankaların Türkiye’ ye yönelik ilgisi devam ediyor. Son olarak Katarın dünyanın en güçlü bankalarından biri olan QNB bankası Finansbankla birleşmişti. Türkiye’ de Finansbank olarak gördüğümüz banka artık QNBFinansbank oldu. Mehmet Ali Akben konuyla ilgili yaptığı açıklamada Dubai’ den bir bankanın Türkiye’ de bankacılık yapmak istediğini ve söz konusu bankanın fizibilte çalışmalarını tamamladığını ve bu çalışmayı incelediklerini söyledi. Amerika’ daki bir finans devinin de Türkiye’ de yatırım yapmayı düşündüğünü söyleyen Akben, yabancı sermayeli yatırımcılar için Türkiye’ nin büyük bir yatırım merkezi olacağını söyledi. Jeopolitik konumu ve 80 milyonluk nüfusuyla Türkiye çok güçlü bir ülke. Ticaretin de merkezinde bulunuyor. Yabancı yatırımcılar için gerekli şartları sağladıklarını vurgulayan Akben, yatırım yapmak isteyen yabancı firmalara sağladığımız kolaylıklar var. Bu kolaylıklar sayesinde yatırımcılar Türkiye’ yi diğer ülkelere göre tercih ediyor. Avrupa’da kooperatif bankacılığının güçlü olduğunu ifade eden Akben, Türkiye’ de bir açılım sağlayabiliriz. Eskiden tarım ya da turizm tarafını destekleyen, Anadolu’da bir bölge ile ilgilenen bankalar vardı. Metropollerde ise güçlü kooperatif gruplara ihtiyaç var. Bu alanlar değerlendirebilir. Benim kanaatim, devletin de içinde bulunduğu, hem katılım bankacılığı tarafında halkın ortaklığıyla, hem de kooperatif bankacılığı tarafında farklı şirket ortaklığı tarafıyla, bankacılık alanında gelecek yıllar için yepyeni adımlar atılabilir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol