Ana SayfaEkonomiHizmet Sektörü İstihdamda Lider!

Hizmet Sektörü İstihdamda Lider!
H

-

Ülkemizde işsizlik oranları her geçen gün giderek yükseliyor. İstihdam oranları artmasına rağmen, artan nüfusu karşılamaya yetmiyor. İstihdama en büyük katkı ise hizmet sektöründen geliyor.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde gerçekleşen istihdam rakamlarını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladı. TÜİK tarafından yayımlanan ”Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri” raporuna göre ülkemizdeki istihdamın büyük kısmı hizmet sektöründe.

TÜİK’in yayımladığı rapora göre 2015 yılında hizmet sektörü, ülkemizde gerçekleşen toplam istihdamın yüzde 36,8’ini karşıladı. Sanayi sektörü ise istihdamda ikinci sırayı aldı. Ülkemizde çalışan her 100 kişiden 29’u sanayide görev aldı. Sanayi sektörünün istihdamdaki payı yüzde 28,8 olarak gerçekleşti.

Ciroda Ticaret Sektörü Önde!

Ülkemizde geçtiğimiz yıl elde edilen ciro rakamlarında ise ilk sırayı ticaret sektörü elde etti. Ticaret sektörünün geçtiğimiz yıl toplam cirodan elde ettiği pay yüzde 41,7 seviyesinde gerçekleşti. Ciro meblağında ticaret sektörünü sanayi sektörü izledi. Sanayi sektörü cirosu geçtiğimiz yıl elde edilen toplam cironun yüzde 35,1’ini oluşturdu. İstihdam alanında ilk sırada yer alan hizmet sektörü ise toplam ciroda ancak üçüncü sırayı elde edebildi. 2015 yılında elde edilen toplam cironun ancak yüzde 15,7’lik kısmı hizmet sektörü tarafından sağlandı.

Ciroda en büyük ikinci payı alan sanayi sektöründe, imalat bazlı ciro yüzde 81,8 düzeyinde dilimi kapladı. oldu. Enerji alanındaki üretim ve tüketimin giderek artması da sanayide imalatın ardından enerjiye bağlı cironun ikinci sıraya yerleşmesini sağladı. Elektrik, doğalgaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımından elde edilen ciro, yüzde 14,3’lük payla sanayi üretiminden elde edilen ciroda ikinci sırayı elde etti.

İstihdamda ilk sırada yer alan hizmet sektörünün ciro rakamlarında en alt dilimde yer alması ekonomik olarak sağlıksız bulunurken, en büyük ciro rakamına sahip ticaret sektörünün de istihdama katkısını artırması gerekiyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol