IBAN Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

IBAN Konusuna Genel Bir Bakış

Banka aracılığı ile yapılan para transferlerinde çok büyük paralar sadece rakamların değişmesiyle kolaylıkla gerçekleştirilebildiği için para transferi bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılan işlemlerdendir. Para transferi işlemi müşteri numarası ve IBAN NO kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat müşteri numarası ile yapılan para transferi için alıcının şubesi, şehri gibi detaylı bilgilere de ihtiyaç duyulduğu için hem risklidir hem de zahmetlidir. 1 Eylül 2005 yılından buyana Türkiye’de kullanılmaya başlanılan IBAN ile risksiz ve kolay bir şekilde para transferi yapılabilir.

Avrupa Birliği düzenlemesi çerçevesinde yürürlüğe konulan IBAN ile ülkeler arası para transferlerinin hızını arttırmak, maliyetini azaltmak ve kalitesini arttırmak amaçlanmıştır. IBAN numarasını uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlamak mümkündür.

Her döviz hesabının ve vadesiz mevduat hesabının bir IBAN numarası bulunur ve bu IBAN numarası yurtiçi veya yurtdışı fark etmeksizin havale ve EFT işlemlerinde kullanılabilir. IBAN numarası geliştirilerek yanlış bilgilerden dolayı para transferi işleminde aksaklıklar olması önlenmiştir.

IBAN Numarasının Faydaları

  • Hesap numaraları ülkenden ülkeye ve bankadan banka değişiklik gösterir. Hesap numaraların belli bir standarttı olmadığı için doğruluğu sınanamaz. IBAN numarası içerisinde bankaların ve ülkelerin kodları yer aldığı için doğruluğu sınanabilir.
  • Hesap numaralarının belli bir standarttı olmadığı için yanlış işlem yapıma ihtimali yüksektir. Fakat IBAN numarası ile yapılan işlemelerde bu risk çok azdır.
  • IBAN ile yapılan işlemlerde bankalar IBAN numarasının doğruluğunu kontrol edebilirler. Hal böyleyken yanlış para transferi işlemi gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır.  

IBAN Sorgulama

Kartınızın IBAN numarasını çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz. IBAN öğrenme işlemini ATM veya banka şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın web sayfasına girerek kolaylıkla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.