Advert Advert Advert

IBAN Nedir?

IBAN Nedir?
IBAN Nedir? -

IBAN numarası para transferlerinde sıkça karşımıza çıkan bir konudur. Peki, para transferlerini kolaylaştırmak için geliştirilen IBAN nedir? IBAN numarası nasıl öğrenilir?

IBAN Konusuna Genel Bir Bakış

Banka aracılığı ile yapılan para transferlerinde çok büyük paralar sadece rakamların değişmesiyle kolaylıkla gerçekleştirilebildiği için para transferi bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılan işlemlerdendir. Para transferi işlemi müşteri numarası ve IBAN NO kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat müşteri numarası ile yapılan para transferi için alıcının şubesi, şehri gibi detaylı bilgilere de ihtiyaç duyulduğu için hem risklidir hem de zahmetlidir. 1 Eylül 2005 yılından buyana Türkiye’de kullanılmaya başlanılan IBAN ile risksiz ve kolay bir şekilde para transferi yapılabilir.

Avrupa Birliği düzenlemesi çerçevesinde yürürlüğe konulan IBAN ile ülkeler arası para transferlerinin hızını arttırmak, maliyetini azaltmak ve kalitesini arttırmak amaçlanmıştır. IBAN numarasını uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlamak mümkündür.

Her döviz hesabının ve vadesiz mevduat hesabının bir IBAN numarası bulunur ve bu IBAN numarası yurtiçi veya yurtdışı fark etmeksizin havale ve EFT işlemlerinde kullanılabilir. IBAN numarası geliştirilerek yanlış bilgilerden dolayı para transferi işleminde aksaklıklar olması önlenmiştir.

IBAN Numarasının Faydaları

  • Hesap numaraları ülkenden ülkeye ve bankadan banka değişiklik gösterir. Hesap numaraların belli bir standarttı olmadığı için doğruluğu sınanamaz. IBAN numarası içerisinde bankaların ve ülkelerin kodları yer aldığı için doğruluğu sınanabilir.
  • Hesap numaralarının belli bir standarttı olmadığı için yanlış işlem yapıma ihtimali yüksektir. Fakat IBAN numarası ile yapılan işlemelerde bu risk çok azdır.
  • IBAN ile yapılan işlemlerde bankalar IBAN numarasının doğruluğunu kontrol edebilirler. Hal böyleyken yanlış para transferi işlemi gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır.  

IBAN Sorgulama

Kartınızın IBAN numarasını çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz. IBAN öğrenme işlemini ATM veya banka şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın web sayfasına girerek kolaylıkla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. 

IBAN IBAN sorgulama IBAN no Iban numarası para transferi hesap numarası
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!