IBAN Nedir?

Google Haberlere Abone Ol:

IBAN Konusuna Genel Bir Bakış

Banka aracılığı ile yapılan para transferlerinde çok büyük paralar sadece rakamların değişmesiyle kolaylıkla gerçekleştirilebildiği için para transferi bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılan işlemlerdendir. Para transferi işlemi müşteri numarası ve IBAN NO kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat müşteri numarası ile yapılan para transferi için alıcının şubesi, şehri gibi detaylı bilgilere de ihtiyaç duyulduğu için hem risklidir hem de zahmetlidir. 1 Eylül 2005 yılından buyana Türkiye’de kullanılmaya başlanılan IBAN ile risksiz ve kolay bir şekilde para transferi yapılabilir.

Avrupa Birliği düzenlemesi çerçevesinde yürürlüğe konulan IBAN ile ülkeler arası para transferlerinin hızını arttırmak, maliyetini azaltmak ve kalitesini arttırmak amaçlanmıştır. IBAN numarasını uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlamak mümkündür.

Her döviz hesabının ve vadesiz mevduat hesabının bir IBAN numarası bulunur ve bu IBAN numarası yurtiçi veya yurtdışı fark etmeksizin havale ve EFT işlemlerinde kullanılabilir. IBAN numarası geliştirilerek yanlış bilgilerden dolayı para transferi işleminde aksaklıklar olması önlenmiştir.

IBAN Numarasının Faydaları

  • Hesap numaraları ülkenden ülkeye ve bankadan banka değişiklik gösterir. Hesap numaraların belli bir standarttı olmadığı için doğruluğu sınanamaz. IBAN numarası içerisinde bankaların ve ülkelerin kodları yer aldığı için doğruluğu sınanabilir.
  • Hesap numaralarının belli bir standarttı olmadığı için yanlış işlem yapıma ihtimali yüksektir. Fakat IBAN numarası ile yapılan işlemelerde bu risk çok azdır.
  • IBAN ile yapılan işlemlerde bankalar IBAN numarasının doğruluğunu kontrol edebilirler. Hal böyleyken yanlış para transferi işlemi gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır.  

IBAN Sorgulama

Kartınızın IBAN numarasını çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz. IBAN öğrenme işlemini ATM veya banka şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın web sayfasına girerek kolaylıkla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...