IBAN Nedir?

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  IBAN Konusuna Genel Bir Bakış

  Banka aracılığı ile yapılan para transferlerinde çok büyük paralar sadece rakamların değişmesiyle kolaylıkla gerçekleştirilebildiği için para transferi bankacılık işlemleri arasında en çok kullanılan işlemlerdendir. Para transferi işlemi müşteri numarası ve IBAN NO kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat müşteri numarası ile yapılan para transferi için alıcının şubesi, şehri gibi detaylı bilgilere de ihtiyaç duyulduğu için hem risklidir hem de zahmetlidir. 1 Eylül 2005 yılından buyana Türkiye’de kullanılmaya başlanılan IBAN ile risksiz ve kolay bir şekilde para transferi yapılabilir.

  Avrupa Birliği düzenlemesi çerçevesinde yürürlüğe konulan IBAN ile ülkeler arası para transferlerinin hızını arttırmak, maliyetini azaltmak ve kalitesini arttırmak amaçlanmıştır. IBAN numarasını uluslararası banka hesap numarası olarak tanımlamak mümkündür.

  Her döviz hesabının ve vadesiz mevduat hesabının bir IBAN numarası bulunur ve bu IBAN numarası yurtiçi veya yurtdışı fark etmeksizin havale ve EFT işlemlerinde kullanılabilir. IBAN numarası geliştirilerek yanlış bilgilerden dolayı para transferi işleminde aksaklıklar olması önlenmiştir.

  IBAN Numarasının Faydaları

  • Hesap numaraları ülkenden ülkeye ve bankadan banka değişiklik gösterir. Hesap numaraların belli bir standarttı olmadığı için doğruluğu sınanamaz. IBAN numarası içerisinde bankaların ve ülkelerin kodları yer aldığı için doğruluğu sınanabilir.
  • Hesap numaralarının belli bir standarttı olmadığı için yanlış işlem yapıma ihtimali yüksektir. Fakat IBAN numarası ile yapılan işlemelerde bu risk çok azdır.
  • IBAN ile yapılan işlemlerde bankalar IBAN numarasının doğruluğunu kontrol edebilirler. Hal böyleyken yanlış para transferi işlemi gerçekleşmesi neredeyse imkansızdır.  

  IBAN Sorgulama

  Kartınızın IBAN numarasını çeşitli yollarla öğrenebilirsiniz. IBAN öğrenme işlemini ATM veya banka şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca bankanızın web sayfasına girerek kolaylıkla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,241TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

  Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

  Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

  Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

  Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

  Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

  Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

  Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

  Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

  Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

  Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...