Asgari Ücret Açıklandı! İşte 2017 Yılında Uygulanacak Asgari Ücret!

0

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan toplantılar Aralık ayının ilk haftasında başlamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde 6 Aralık’ta gerçekleştirilen ilk toplantıda taraflar görüş alış verişinde bulunmuşlardı. İşçi tarafı Türk- İş ve işveren tarafı TİSK’in çok farklı düşüncede olması nedeniyle daha ilk toplantıdan sıkıntılar ortaya çıkmıştı. Nihayetinde hükümetin dediği oldu ve asgari ücret bin 404 Türk Lirası’na çıktı.

6 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantının ardından Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 kez daha toplandı. Önce 12 Aralık’ta işçileri temsil eden Türk-İş ev sahipliğinde, akabinde ise 21 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını bugün yine. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Asgari ücrete yüzde 8 zam yapıldı.

Hükümet Orta Yolu Buldu!

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) görüşmelerin başından beri asgari ücrete zam yapılmaması taraftarıydı. Asgari ücrete geçtiğimiz yıl yapılan yüksek oranlı zammı gerekçe gösteren patronların temsilcisi, yükselen ücretlerin dünya ile rekabette dezavantaj olduğunu belirtiyordu.

İşçi temsilcisi konumunda toplantılara iştirak eden Türk- İş ise asgari ücretin bin 600 Türk Lirası olması gerektiğine belirterek; bu isteğine dayanak olarak da Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz yıl için belirlediği bir işçinin bir aylık geçim maliyetini göstermekteydi.

Geçtiğimiz günlerde asgari ücret konusunda açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise asgari ücret için bin 300 Türk Lirası’nın yeterli olmadığını lakin işverenin de düşünülmesi gerektiğini vurgulamıştı. Görüşmelerde orta yolu bulan bakanlık asgari ücrete yüzde 8 zam yapıldığını açıkladı. 2017 yılında asgari ücret bin 404 Türk Lirası olarak uygulanacak.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın