Ana SayfaEkonomi9 Bini Aşkın Vatandaşın Borcunu Devlet Siliyor!

9 Bini Aşkın Vatandaşın Borcunu Devlet Siliyor!
9

-

Devletten hasta veya yaşlı bakım yardımı alan, ancak bu yardımı alırken devlete yapılması gereken bildirimlerde eksiklik veya hata yapan vatandaşlar sonradan borçlu duruma düştü. Ekonomik olarak zaten sor durumda olan vatandaştan aldığı paraları devlete geri ödemesi istendi. Lakin bahse konu vatandaşlardan yaklaşık 9 bin 200’ü aldığı paraları devlete geri ödeyemeyerek icraya düştü.

Vatandaşların icralık olmasının ardından takibat başlatan icra müdürlükleri; bahse konu vatandaşların haczedilecek mallarının dahi bulunmadığını tespit etti. Bu durum devleti harekete geçirdi. Aldığı parayı ödeyemeyecek durumda olan muhtaç vatandaşın borcunun silinmesi için yasa tasarısı hazırlandı.

Borç Meblağı 52 Milyon Liraya Dayandı!

Hasta veya yaşlı yakınına bakmak için devletten evde bakım parası alan ancak başvuru esnasında bazı bilgileri yanlışlıkla hatalı veren vatandaştan verdiği parayı geri isteyen devlet; bu vatandaşların borcunu ödeyememesi sonucunda icra takibi başlatmıştı. Vatandaşın haczedilecek malının da bulunmaması üzerine toplamda 52 milyon Türk Lirası’na dayanan borcun silinmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsama giren yaklaşık 9 bin 200 vatandaşın tam olarak 51 milyon 870 bin liralık borcu icraya gitmişti. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’na eklenecek geçici bir maddeyle bu borçlar tamamen silinecek. Daha önce ödeme yapanlar ise geri ödeme talep etme hakkına sahip olamayacaklar.

Yasaya eklenecek geçici madde, hileli davranışla bakım yardım parası alanları ise kapsamıyor. Sahte doktor raporu yahut benzeri hileli işlemle hasta bakım yardımı elde eden kişilerin borçları yasa kapsamında silinmeyecek. Yeni yılda yasalaşması beklenen tasarı sayesinde yoksul ve muhtaç vatandaşların rahat bir nefes alacağı ön görülüyor. Benzer durumların yaşanmaması için yeni sistem getirilecek ve “Evde Bakım Modülü” ile hastalar an be an izlenerek hatalı ödemeye yer verilmeyecek.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol