Ana SayfaEkonomiEsnafa Ahilik Fonu Nefes Aldıracak

Esnafa Ahilik Fonu Nefes Aldıracak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bir süredir üzeninde çalışılan ‘’Ahilik Fonu’’ gerçekleştirilen Bakanla Kurulu’nda gündeme alındı. 2017 yılında Ahilik Fonu’nun devreye girmesi ve esnafa nefes aldırması bekleniyor. Fon çerçevesinde esnafa işsizlik fonu oluşturulacak ve iflas eden ya da dükkanını kapatmak zorunda olan esnaf, bu fondan yararlanacak. Fonun süresi esnafın ekonomik durumunu düzeltip yeni bir yer açana kadar olması yönünde planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda Ahilik Fonu ile ilgili yaptığı sunumda fon hakkında detaylı bilgilere yer verdi.  Devlet tıpkı işsizlik fonunda olduğu gibi Ahilik Fonu için de bir bütçe ayıracak. Sunum sonrasında fonun kurulması için müzakere yapıldı ancak fona henüz son şekil verilmedi.

Zor durumdaki esnafa nefes aldırmak için yapılması planlanan fonun detayları ise şöyle;

  • Fonun Süresi; Ekonomik nedenlerde iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf için verilmesi planlanan Ahilik Fonu, esnaf ekonomik durumunu toparlayıp yeniden bir iş kurduğunda kesilecek. Fon ile esnaf ve sanatkarlara tasarruf arttırıcı bir mekanizma kurulmuş olacak.
  • Fon Tarihi; Fon hakkındaki çalışmalar halen Gümrük ve Ticaret ile Çalışma Ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları tarafından gerçekleştiriliyor. Ahilik Fonu projesinin 2017 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.
  • Devlet Katkısı; Ahilik Fonu için yapılan düzenleme, İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun işsizlik fonunun benzeri olacak. Esnafın dükkânı açıkken yatırdığı fona devlette bir miktar katkı sağlayacak.
  • Sağlık Alanında Geçerli; Ahilik Fonu ile dükkanının kapatmak zorunda kalan esnaf ve sanatkârlar sağlık hizmetlerinden faydalanabildikleri gibi işsizlik maaşı almaya da devam edecekler.
  • Toplu Ödeme Alternatifi; Dükkânı açıkken Ahilik Fonu’na katkıda bulunan ancak ihtiyacı olmadığı için fonu kullanamayan esnaf, belirli bir yaş ve ödeme süresi kriteri dolduktan sonra bu parayı toplu olarak alabilecek.
Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.

Lansman Ne Demek? Lansman Fiyat Avantajlı Mıdır?

Lansman Fransızca kökenlidir. Anlamı, tanıtım, ortaya çıkarma ya da tanıtma olarak bilinmektedir. Karşımıza genel olarak haberlerde ve televizyon reklamlarında çıkan lansmanla, piyasaya yeni çıkan bir ürünün satışa çıkmasında ya da bu ürünün tanıtımının yapılmasında sık sık karşılaşırız.

Fibabanka Lise Mezunu Engelli Memur Alımları Başladı!

Fibabanka tarafından yapılan banka personel alımları duyurusunda en az lise mezunu engelli memur alımları...