Ana Sayfa Ekonomi Cari Açık Kasım Ayında Azaldı!

Cari Açık Kasım Ayında Azaldı!

-

Ülkemizin ekonomik sorunlarından biri olan cari açık son dönemde bir miktar gerilemeye başladı. Aşırı değerlenen döviz kuru enflasyon başta olmak üzere pek çok alana negatif etki ederken; ihracattan elde edilen gelirin Türk Lirası bazında yükselmesini ve ithalatınsa baskılanmasını sağladı. Bu sayede aşırı değerli döviz kuru cari açığın bir miktar gerilemesine yardımcı oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 yılı Kasım ayı Dış Ticaret verilerine göre ülkemizin ihracatı kasım ayında yüzde 10’a varan düzeyde artış gösterdi. 2015 yılının kasım ayına göre bu yılın kasım ayında yüzde 9,7 düzeyinde artış gösteren ihracat 12 milyar 817 milyon dolar düzeyine çıktı. Aynı dönemde ithalatta da artış yaşanmasına rağmen bu artış yüzde 6 seviyesinde kaldı. Yüzde 6’lık ithalat artışı; Kasım ayındaki ithalatın 16 milyar 931 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesini sağladı.

Cari Açık Yüzde 4’den Fazla Azaldı!

İhracattaki artış oranının ithalattaki artış oranını geçmesi sayesinde bu yılın Kasım ayında dış ticaret açığı yüzde 4,1 dolayında azaldı. Bu azalış sayesinde cari açık kasım ayı itibariyle 4 milyar 113 milyon dolar düzeyine geriledi.

2015 Kasım ayında yüzde 73,1 düzeyinde gerçekleşen ihracatın ithalatı karşılama oranı; 2016 Kasım ayında yüzde 75,7 seviyesine çıktı.

Kasım ayında ülkemiz en çok ihracatı 1 milyar 239 milyon dolar ile Almanya’ya yaptı. İngiltere’ye 874 milyon dolarlık, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 833 milyon dolarlık ve Irak ‘a da 796 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

İthalatta ise ilk sırayı Çin aldı. Kasım’da Çin’den 2 milyar 1 milyon dolarlık ithalat yapıldı. Almanya’dan 1 milyar 822 milyon dolar tutarında, Rusya’dan 1 milyar 294 milyon dolar meblağında ve İtalya’dan da 878 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,121BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
31TakipçilerTakip Et
2,400TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler