Advert Advert Advert

Yeni Yıl Uygulamaları Bugünden İtibaren Geçerli

Yeni Yıl Uygulamaları Bugünden İtibaren Geçerli
Yeni Yıl Uygulamaları Bugünden İtibaren Geçerli -

Bugünden itibaren 2017 başlangıçlı uygulamalar devreye giriyor. Çalışanlara otomatik BES, kredi kartına faiz indirimi, işçiye yeterlilik belgesi zorunluluğu gibi pek çok uygulama bugün itibari ile geçerli olacak.

Yeni yıl uygulamaları bugün itibari ile devreye girecek. Bugün pek çok uygulamanın dönem başlangıcı olacak. Çalışanlara BES’e otomatik katılım, ticari taşıtlarda kullanım belgesi zorunluluğu, direksiyon eğitimi, kredi kartı faiz oranları hepsine geçiş bugün olacak.

Kredi Kartları

Kredi kartı kullanıcılarını zora sokan faiz oranları için bugünden itibaren yeni uygulama devreye giriyor. Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası kredi kartlarının faiz oranlarının hesaplanması için yöntem değişikliği kararı almıştı. Bugünden itibaren geçerli olan uygulama ile ihtiyaç kredisi faiz oranları ve kredi kartlarının maliyetleri ve taşıdığı ilave riskler göz önünde bulundurularak hesaplanan faiz oranları kapsamında, TL ve para cinsinden kredi kartı işlemleri için uyulacak faiz oranı 18 baz, ticari ve bireysel (KMH) işlemlerinde uygulanacak faiz oranında 15 baz puan düşüşü uygulanacak.

Yeterlilik Belgesi

Bugün itibari ile ‘’Mesleki Yeterlilik Belgesi ‘’ zorunlu hale geldi. Belgesiz işçi çalıştıran işveren, işçi başına 500 TL idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

BES

Yine bugünden itibaren uygulamaya geçilen yeniliklerden biri de   otomatik BES olacak. 45 yaş altındaki çalışanlar otomatik BES’e dahil olacaklar. Ocak ayı itibari ile BES’in ilk taksiti maaşlarından kesilecek. BES’den ayrılmak için 2 aylık cayma süresi var.

Milli Tarım

Milli Tarım Politikası ’da bugün itibari ile uygulamaya geçiyor. Bu politika ile bitkisel üretim, tarım hayvancılık desteklerinde önemli değişiklikler yapılacak.

Kartların Fiyatları Değişiyor

Yeni yıl itibari ile ehliyet, nüfus cüzdanı gibi kartların yeni fiyatları da uygulamaya geçiyor. Bu uygulamaya göre yeni yılda pasaport defteri 94 lira, ehliyet 117 lira, nüfus cüzdanı 16 lira, evlilik cüzdanı 86 lira olacak.

Şoförlere Belge Zorunluluğu

Şoförler için oldukça önemli olan uygulama olan ‘’ toplu taşıma aracı kullanım belgesi’’ şartı da yeni yılın getirdiği yeni uygulamalardan biri oldu. Toplu taşıma aracı kullanan şoförler bu belgeyi almak zorunda ve her iki yılda bir eğitim tekrarı yaparak belgeyi yenileyecekler. Araç kullanırken yolcuya kaba davranmak, telefonla konuşmak, sigara içmek gibi davranışları hizmet kalite puanlarını düşürecek.

BES Merkez Bankası ’Mesleki Yeterlilik Belgesi BES’den ayrılmak için 2 aylık cayma süresi var. Milli Tarım Politikası yeni yılda pasaport defteri 94 lira ehliyet 117 lira nüfus cüzdanı 16 lira evlilik cüzdanı 86 lira olaca
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Vakıfbank'tan 166 TL Taksitle İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!