Ortak Hesap Nedir?

-

Ortak hesap nedir? Kimler ortak hesap açabilir? Eğer bir ortak hesap açmayı düşünüyorsanız, hesap açmadan önce bilmeniz gereken her şeyi derlediğimiz bu yazıya mutlaka göz atmalısınız.

Ortak Hesap Nedir?

Ortak hesabı iki kişiye ait olan banka hesabı olarak tanımlamak mümkündür. Ortak hesap sıfırdan birikim amacıyla iki kişi tarafından açılacağı gibi var olan bir hesaba ikinci kişi ortak edilebilir. Ortak hesapta bulunan para müşterektir yani iki kişinin yarı yarıya ortak olduğu paradır. Ortak hesabın kapsamı geniştir. Ortak hesap aile fertleri ile ve diğer kişilerle de açılabilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse bir kişinin 50.000 TL miktarında hesabında para olduğunu varsayalım. Bu kişi eşini hesaba ortak etmesi durumda hesapta bulunan paranın yarısı eşinin yarısı kendinin olur. Yani hesapta bulunan 25.000 TL kişinin 25.000 TL ise eşinin olur.

Ortak hesap açılırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Ortak hesap ile hesaba dahil edilen kişi hesap sahibi sayıldığı için vergi ödemesi gerekebilir. Hesaba ortak edilen kişinin hakkı olan para miktarı 2.535 TL’yi geçmesi halinde vergi tahsili söz konusudur.

Ortak Hesap Kimlerle Açılabilir?

Ortak hesap açım işleminde kişiler arasında kan bağı aranmaz. İstenilmesi halinde akraba, aile fertleri ve kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılabilir. Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılması durumunda tahsil edilen vergi miktarı artabilir.

Ortak Hesap Açma Şartları

Ortak hesap açmak için banka müşterilerinin kan bağına bakmaz. Ortak hesap için akraba ya da eş olmanıza gerek yoktur. Eğer 2 kişi bu konuda hem fikirse banka hesap açılışı için onay verir. Ancak bazı şartlar aranır. Bunlar;

  • Ortak hesap başvurusu yapanların nüfus cüzdanlarının ya da ehliyetlerinin fotokopisi,
  • İkametgah belgeleri,
  • Hesap açılış anında her iki tarafında bankada bulunması.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Ortak hesap açabilmek için öncelikle herhangi bir bankada hesabınızın bulunması gerekir. Hesabınızın bulunduğu bankaya giderek ortak hesap başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Daha sonra hesabınıza ortak ettiğiniz kişiden istenen belgeleri de bankaya teslim ederek ortak hesabınızı kullanabilirsiniz.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

1 adet yorum var, sen de görüşlerini yaz!

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,395BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler