Ortak Hesap Nedir?

Yayın tarihi:

Google Haberlere Abone Ol:

Ortak hesap nedir? Kimler ortak hesap açabilir? Eğer bir ortak hesap açmayı düşünüyorsanız, hesap açmadan önce bilmeniz gereken her şeyi derlediğimiz bu yazıya mutlaka göz atmalısınız.

Ortak Hesap Nedir?

Ortak hesabı iki kişiye ait olan banka hesabı olarak tanımlamak mümkündür. Ortak hesap sıfırdan birikim amacıyla iki kişi tarafından açılacağı gibi var olan bir hesaba ikinci kişi ortak edilebilir. Ortak hesapta bulunan para müşterektir yani iki kişinin yarı yarıya ortak olduğu paradır. Ortak hesabın kapsamı geniştir. Ortak hesap aile fertleri ile ve diğer kişilerle de açılabilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse bir kişinin 50.000 TL miktarında hesabında para olduğunu varsayalım. Bu kişi eşini hesaba ortak etmesi durumda hesapta bulunan paranın yarısı eşinin yarısı kendinin olur. Yani hesapta bulunan 25.000 TL kişinin 25.000 TL ise eşinin olur.

Ortak hesap açılırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Ortak hesap ile hesaba dahil edilen kişi hesap sahibi sayıldığı için vergi ödemesi gerekebilir. Hesaba ortak edilen kişinin hakkı olan para miktarı 2.535 TL’yi geçmesi halinde vergi tahsili söz konusudur.

Ortak Hesap Kimlerle Açılabilir?

Ortak hesap açım işleminde kişiler arasında kan bağı aranmaz. İstenilmesi halinde akraba, aile fertleri ve kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılabilir. Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılması durumunda tahsil edilen vergi miktarı artabilir.

Ortak Hesap Açma Şartları

Ortak hesap açmak için banka müşterilerinin kan bağına bakmaz. Ortak hesap için akraba ya da eş olmanıza gerek yoktur. Eğer 2 kişi bu konuda hem fikirse banka hesap açılışı için onay verir. Ancak bazı şartlar aranır. Bunlar;

  • Ortak hesap başvurusu yapanların nüfus cüzdanlarının ya da ehliyetlerinin fotokopisi,
  • İkametgah belgeleri,
  • Hesap açılış anında her iki tarafında bankada bulunması.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Ortak hesap açabilmek için öncelikle herhangi bir bankada hesabınızın bulunması gerekir. Hesabınızın bulunduğu bankaya giderek ortak hesap başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Daha sonra hesabınıza ortak ettiğiniz kişiden istenen belgeleri de bankaya teslim ederek ortak hesabınızı kullanabilirsiniz.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

2 YORUMLAR

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
65TakipçilerTakip Et
2,237TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2023 Haziran Ev Kredisi Faiz Oranları

2020 Mart ev kredisi faiz oranlarını sizler için en uygun oranda tutarak sizin de bir eviniz, konutunuz, yazlığınız artık size çok uzak değil. Tatilini kendi evinizin anahtarlarını elinizde hissederek geçirmek isteyenler veya yatırımlarını konutlara yaparak bu şekilde değerlendirmek isteyenler için faiz oranlarını sizler için derledik.

2023 En Uygun Kredi Faiz Oranları (Haziran)

2020 Mart İhtiyaç kredisi faiz oranları, 2020 Mart Konut kredisi faiz oranları, 2020 Mart taşıt kredisi faiz oranları bankalara göre farklılık göstermektedir. Detaylar…

Güncel İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları! Haziran 2023!

Bu yazımızda ihtiyaç kredisi nedir, ihtiyaç kredisi kullanabilmenin şartları, kredi için istenen belgeler, güncel ihtiyaç kredisi faiz oranları ve ihtiyaç kredisi türleri bahsedeceğiz.

Akbank Hukuk Departmanı için Avukat Alımı Yapacak!

Akbank, banka iş ilanları kategorisinde yayımladığı yeni bir ilanla hukuk departmanında görevlendirmek üzere Avukat...

ING Bank 11 Farklı İlde Ticari/Kobi Şube Yönetici Adayları Arıyor!

Türkiye'nin önde gelen bankalarından bir tanesi olan ING Bank, bünyesi dahilince çalıştırmak üzere yeni Kobi Portföy Yöneticileri arıyor.

Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...