Advert Advert Advert

Ortak Hesap Nedir?

Ortak Hesap Nedir?
Ortak Hesap Nedir? -

Bankalarda mevduat hesabı açarak birikim yapılması çokça başvurulan bir durumdur. Aynı zamanda iki kişi ortak olarak banka hesabı açarak birikim yapabilir. Peki, ortak hesap nedir? Kimlerle ortak hesap açılabilir? Ortak hesap açmak için ne yapılması gerekir?

Ortak Hesap

Ortak hesabı iki kişiye ait olan banka hesabı olarak tanımlamak mümkündür. Ortak hesap sıfırdan birikim amacıyla iki kişi tarafından açılacağı gibi var olan bir hesaba ikinci kişi ortak edilebilir. Ortak hesapta bulunan para müşterektir yani iki kişinin yarı yarıya ortak olduğu paradır. Ortak hesabın kapsamı geniştir. Ortak hesap aile fertleri ile ve diğer kişilerle de açılabilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse bir kişinin 50.000 TL miktarında hesabında para olduğunu varsayalım. Bu kişi eşini hesaba ortak etmesi durumda hesapta bulunan paranın yarısı eşinin yarısı kendinin olur. Yani hesapta bulunan 25.000 TL kişinin 25.000 TL ise eşinin olur.

Ortak hesap açılırken dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Ortak hesap ile hesaba dahil edilen kişi hesap sahibi sayıldığı için vergi ödemesi gerekebilir. Hesaba ortak edilen kişinin hakkı olan para miktarı 2.535 TL’yi geçmesi halinde vergi tahsili söz konusudur.

Ortak Hesap Kimlerle Açılabilir?

Ortak hesap açım işleminde kişiler arasında kan bağı aranmaz. İstenilmesi halinde akraba, aile fertleri ve kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılabilir. Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki kan bağı bulunmayan kişilerle ortak hesap açılması durumunda tahsil edilen vergi miktarı artabilir.

Ortak Hesap Nasıl Açılır?

Ortak hesap açabilmek için öncelikle herhangi bir bankada hesabınızın bulunması gerekir. Hesabınızın bulunduğu bankaya giderek ortak hesap başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır. Daha sonra hesabınıza ortak ettiğiniz kişiden istenen belgeleri de bankaya teslim ederek ortak hesabınızı kullanabilirsiniz.

ortak hesap ortak hesap nedir ortak hesap nasıl açılır kimler ortak hesap açabilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!