Advert Advert Advert

2017 Zorunlu Deprem Sigortası Ücretleri Belirlendi

2017 Zorunlu Deprem Sigortası Ücretleri Belirlendi
2017 Zorunlu Deprem Sigortası Ücretleri Belirlendi -

Zorunlu deprem sigortası kapsamındaki 5 bölge için asgari prim tutarı zamlandı. Bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı 170 bin’e çıkarıldı.

2017 yılı için Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği Resmî Gazete’de yayınlandı. Tebliğe göre zorunlu deprem sigortası kapsamında olan 5 bölge için belirlenen asgari prim tutarında bir bölge için 5 lira arttırıldı. Bir mesken için azami verilecek teminat tutarı da 160 bin liradan 170 bin liraya çıkarıldı.

Uygulanacak Alt sınırlar

2017 yılında geçerli olacak zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı alt sınırları belirlendi. Ücretler 1. Bölgeden 5. Bölgeye kadar sırayla 75, 65, 55, 45 ve 35 liradan daha az olmayacak. Belirlenen alt sınırlar 2016 yılı ücretleri ile karşılaştırıldığında her bölge için 5 lira zam yapıldığı görülüyor.

Uygulanacak İndirimler

Eğer konut sahipleri bina ya da site yönetimi tarafından konutların tamamının sigortalanması yönünde karar verirse yüzde 20’lik bir oranda indirim uygulanacak. Bu indirimin 1 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi gerçekleştirilirse 1., 2. Ve 3. Yenilemelerde yüzde 10 indirim uygulanacak. 3. Yenileme sonrasındakilerde ise yüzde 20 indirim yapılacak.

Yeni düzenleme ile azami teminat tutarı da yenilendi. 2017 yılı için zorunlu deprem sigortası kapsamında bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı yapı tarzı ayrımı gösterilmeksizin 160 binden 170 bin’e yükseltildi.

Yapılan zamlar ile birlikte sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri arttırıldı. Çelik, betonarme, karkas yapılarda bedel 800 lira, yığma kagir yapılarda 575 lira diğer yapı türlerinde ise 295 lira olarak bedel belirlendi.

zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!
BDDK Başkanı Akben: Türk Bankacılık Sistemi Sağlam!