Nefes Kredisinin Ardından KOBİ’ler İçin Bir Destek Önerisi Daha Geldi

0

Ekonomik olarak ülkemizin can damarlarından olan Küçük ve Orta Büyülükteki İşletmelerin (KOBİ) finansal yapılarının düzelmesi için hükümet çeşitli adımlar atıyor. Son olarak Nefes Kredisi ile faiz sübvanseli likidite sağlanan KOBİ’ler için bir destek önerisi daha geldi.

Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Eski Başkanı ve Baş Hesap Uzmanı Nazmi Karyağdı, KOBİ’lerin içinde bulunduğu darboğazdan kurtulabilmeleri için Nefes Kredisi’nin yetmeyeceğini ve farklı desteklerin gerektiğini vurguladı.

Ülkemizde kredi edinmek isteyen kişi ya da şirketin “krediye ihtiyacının olmadığını” ispat etmek zorunda olduğunu ve bu çarpık düzenden dolayı zor durumdakilerin kurtarılamadığını belirten Nazmi Karyağdı; önemli olanın nakit dengesi bozulan kişi ve şirketleri kurtarmak olduğunun altını çizdi.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi 3 Yıl Alınmasın!

Bankaların, zor durumdaki KOBİ’lere kredi vermek istemediğini ve kendi karlılıklarına azami dikkat gösterdiklerini belirten Nazmi Karyağdı, bu noktada devletin taşın altına elini koyması gerektiğine vurgu yaptı. KOBİ’lerin ancak doğrudan destek ile kurtulabileceğini söyleyen Karyağdı 3 yıl süreyle gelir vergisi ve kurumlar vergisinin alınmamasını önerdi.

Katma Değer Vergisi’ni (KDV) her ay beyan ederek ödemek durumunda olan KOBİ’lerin, bazen tahsil edemedikleri vergiyi dahi ödemek zorunda kaldıklarına vurgu yapan Karyağdı; şirketlerin KDV’yi aylık değil 3’er aylık periyotlar halinde ödemesi önerisinde bulundu.

Vadeli satış yapan KOBİ’lerin, sattığı ürünün ücretini elde edemeden vergisini ödemesinin doğru bir uygulama olmadığına vurgu yapan Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Eski Başkanı ve Baş Hesap Uzmanı Nazmi Karyağdı; 3 yıl süreyle gelir vergisi ve kurumlar vergisi alınmayarak KOBİ’lerin ekonomik durumunun düzelmesinin sağlanabileceğini ve akabinde de KDV’nin 3 ayda bir tahsil edilerek daha sağlıklı bir yapının kurulabileceğini belirtti. Karyağdı’nın önerisi KOBİ’leri memnun ederken, hükümetten ne tepki geleceği merak konusu.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın