Ekonomi Çin Yenilenebilir Enerjiye 360 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Çin Yenilenebilir Enerjiye 360 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Son Güncelleme:

Çin yeni bir yatırıma imza atıyor. Çin Ulusal Enerji İdaresi’nin (NEA) açıklamasına göre 2020 yılına kadar enerji sektöründe yenilenebilir enerji üretimine 360 milyar doları aşkın yatırım yapılacak. Yatırımın 13 milyonu aşkın istihdam yaratması bekleniyor.

Son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar ulusal çapta hızlanıyor. Kömür, petrol gibi tükenebilecek ve maliyetli olan enerji kaynaklarından ziyade, yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Özellikle enerji üretiminde ekonomik olarak dışa bağımlılığından kurtulmak isteyen ülkeler güneş, rüzgar, biyokütle, su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmaktalar.

Devasa Rakam: Tam 360 Milyar Dolarlık Yatırım!

Çin, 2020 yılına kadar yapmayı planladığı enerji yatırımını duyurdu. Çin’in en büyük enerji kurumu olan NEA (Ulusal Enerji İdaresi) 2016 ile 2020 yılları arasında enerji sektöründe yapılması planlanan gelişmelerin yer aldığı bildirisine göre, bu 5 yıllık dönem içerisinde yenilenebilir enerji kaynaklarına 2,5 trilyon Yuan yani 360 milyar dolar civarında yatırım yapılacak.

Yapılacak olan bu yatırımın enerji sektöründe 13 milyonu aşkın istihdam sağlayacağı bildirilmektedir. Çin Ulusal Enerji İdaresi 2020 yılında, yapılan bu yatırımla hayat bulacak yenilenebilir enerji üretiminin toplam üretilen enerjinin yüzde 50’sini bulacağını belirtti. Çin’in bu yatırımı, fosil yakıtla enerji üretiminden kaynaklanan hava kirliliğini azaltma yolunda önemli bir gelişme olarak görülmektedir. Fosil yakıtla enerji üretimi Çin’in son 10 yılda ekonomik büyümesine katkı sağlamış, lakin yoğun hava kirliliği yaşanmasına sebep olmuştur.

Çin yenilenebilir enerji kaynaklarına yapacağı bu büyük yatırımla fosil yakıt kullanımının yasaklanmasında giderek güçlenen seçimini göstermektedir. Çin’de yaşanan bu hava kirliliği sosyal ve ekonomik açıdan büyük sorun oluşturmaktadır. NEA’nın açıklamalarına göre 2020 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilecek olan enerji, toplam enerji tüketiminin ancak yüzde 15’ini karşılayabilecektir.

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

CEVAP VER

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

51,269BeğenenlerBeğen
6TakipçilerTakip Et
6,619TakipçilerTakip Et
14TakipçilerTakip Et
2,511TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler