Advert Advert Advert

Tüketici Hakem Heyetleri Başvuru Limitleri Yükseltildi

Tüketici Hakem Heyetleri Başvuru Limitleri Yükseltildi
Tüketici Hakem Heyetleri Başvuru Limitleri Yükseltildi -

Tüketicilerin ayıplı mal karşısında hakkını aramak için başvurduğu tüketici hakem heyetleri parasal sınırları resmî gazetede yayınlanan tebliğe göre 2 bin 400 liraya yükseltildi.

Resmî gazetede yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, "6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ “ine göre tüketici hakem heyetlerine başvuruların parasal sınırında düzenleme yapıldı.

Tüketici Sınırları Bilmeli

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Avukat Cevat Kazma, ‘’ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, "6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ’i resmî gazetede yayınlandı. Tüketiciler mağdur olmamak için yeni başvuru sınırları hakkında bilgi sahibi olmalı. İlçe tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda limit 2 bin 400 liraya çıkarıldı. Tüketiciler bulundukları illerin statüsüne ve parasal sınırlara göre il ya da ilçe tüketici hakem heyetlerine başvuracaklar’ ’dedi.

Başvurular Yapılabilir

Avukat Cevat Kazma açıklamasının devamında, ‘’ Yılın ilk günü itibari ile 2 bin 400 liraya kadar uyuşmazlıklar için ilçe tüketici heyetlerine başvurular yapılabilir. Büyükşehir statüsündeki şehirlerde yaşayan tüketicilerin 2 bin 400 lira ile 3 bin 610 lira arasındaki uyuşmazlıklar için ise il tüketici heyetlerine başvurması gerekiyor. Büyükşehir statüsünde olmayan şehir merkezlerinde yapılacak 3 bin 610 lira altındaki uyuşmazlıklar için ise il tüketici hakem heyetlerine başvurulması gerekiyor’’ dedi.

Avukat Cevat Kazma, 3 bin 610 liraya kadar yaşanan uyuşmazlıklarda, tüketici hakem heyetinden bir karar çıkmadan icra takibi yapılamayacağının altını çizdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması İlçe tüketici hakem heyetlerine il tüketici hakem heyetleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!