Tüketici Hakem Heyetleri Başvuru Limitleri Yükseltildi

0

Resmî gazetede yayımlanan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘nın, “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ “ine göre tüketici hakem heyetlerine başvuruların parasal sınırında düzenleme yapıldı.

Tüketici Sınırları Bilmeli

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Avukat Cevat Kazma, ‘’ Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ’i resmî gazetede yayınlandı. Tüketiciler mağdur olmamak için yeni başvuru sınırları hakkında bilgi sahibi olmalı. İlçe tüketici hakem heyetlerine yapılan başvurularda limit 2 bin 400 liraya çıkarıldı. Tüketiciler bulundukları illerin statüsüne ve parasal sınırlara göre il ya da ilçe tüketici hakem heyetlerine başvuracaklar’ ’dedi.

Başvurular Yapılabilir

Avukat Cevat Kazma açıklamasının devamında, ‘’ Yılın ilk günü itibari ile 2 bin 400 liraya kadar uyuşmazlıklar için ilçe tüketici heyetlerine başvurular yapılabilir. Büyükşehir statüsündeki şehirlerde yaşayan tüketicilerin 2 bin 400 lira ile 3 bin 610 lira arasındaki uyuşmazlıklar için ise il tüketici heyetlerine başvurması gerekiyor. Büyükşehir statüsünde olmayan şehir merkezlerinde yapılacak 3 bin 610 lira altındaki uyuşmazlıklar için ise il tüketici hakem heyetlerine başvurulması gerekiyor’’ dedi.

Avukat Cevat Kazma, 3 bin 610 liraya kadar yaşanan uyuşmazlıklarda, tüketici hakem heyetinden bir karar çıkmadan icra takibi yapılamayacağının altını çizdi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın