Advert Advert Advert

Konut Mevduat Hesabı Nedir?

Konut Mevduat Hesabı Nedir?
Konut Mevduat Hesabı Nedir? -

Konut sahibi olmak için finansmana ihtiyacı olanlara konut mevduat hesabı ile devlet destek veriyor. Peki, konut mevduat hesabı nedir? Konut mevduat hesabının ayrıntıları nelerdir?

Konut Mevduat Hesabı

Konut sahibi olmak yüksek maliyetli bir satın alma işlemi olduğu için kişilerin birikimleri konut alımında tek başına yeterli olamayabiliyor. Bu yüzden devlet hem kişileri konut sahibi yapmak için hem de ekonomiyi canlandırmak için konut alım desteği veriyor. Devletin konut sahibi olanlara sağladığı destekler arasından konut mevduat hesabı da yer alıyor.

Konut mevduat hesabı ile konut hesabı açan Türk vatandaşlarına 3 yıl boyunca yatırdıkları paranın yüzde 20’si kadar devlet desteği veriliyor. Konut mevduat hesabı açanlar hem konut alımı için birikim yapıyorlar hem de yüzde 20 devlet desteğinden yararlanabiliyorlar.

Konut mevduat hesabı kapsamında 36-47 ay birikim yapanlara toplam birikimin %15’i, 48- 59 ay birikim yapanlara toplam birikimlerinin %18’i, 60 ay ve üzeri birikim yapanlara birikimlerinin %20’si kadar devlet desteği veriliyor. Devlet desteği 15 Bin TL’yi geçmiyor.

Konut mevduat hesabı devlet desteğinden yaralanabilmek için 3 yıl boyunca para yatırılması gerekiyor. Ödemeler aylık veya 3 ayda bir olarak yapılabiliyor. Düzenli olarak aylık yapılacak ödemelerin alt limiti 250 TL olarak belirlenirken üst limit 2.500 TL’dir. Üç aylık ödemelerde ise bu rakamların 3 katı ödenmesi gerekiyor.

Konut Mevduat Hesabı Devlet Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor?

Kişilerin konut mevduat hesabı devlet desteğinden yararlanabilmesi için öncelikle Türk vatandaşı olunması gerekiyor. Konut mevduatı hesabı için yaş sınırı bulunmuyor. 18 yaşından küçükler velileri ile konut mevduat hesabı açabiliyor. Ayrıca konut mevduat hesabı kapsamında devlet desteğinden yararlanabilmek için konut sahibi olunmaması gerekiyor ve en az 3 yıl para yatırılması gerekiyor.

mevduat hesabı konut mevduat hesabı konut mevduat hesabı nedir konut mevduat hesabı şartları devlet desteği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası En Az Önlisans Mezunu Satış Yetkilisi Alımı Yapacak!
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası
Yapı Kredi Bankası'ndan Tatil Kredisi Kampanyası