Advert Advert Advert

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Hesap İşletim Ücreti Nedir?
Hesap İşletim Ücreti Nedir? -

Bankacılık hizmetleri arasından mevduat hesapları en çok kullanılan hizmetler arasında yer alıyor. Mevduat hesabı sahiplerinden bankalar hesap işletim ücreti alabiliyor. Peki, hesap işletim ücreti nedir? Hesap işletim ücreti yasal mıdır?

Hesap İşletim Ücreti

 Hesap işletim ücreti 2002 yılında hayatımıza giren ve bankalar tarafından vadesiz hesaplardan kâğıt, işlem vb. masraflar dayanak gösterilerek yılın belli zamanlarında alınan ücretlerdir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte hesap işletim ücreti 3 veya 4 aylık periyotlar halinde kesilmektedir. Bununlar beraber hesap işletim ücreti adı altında kesilen aidatların sabit bir miktarı yoktur. Bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Hesap İşletim Ücreti Yasal Mı?

 Hesap işletim ücretinin yasallığı tartışmalı bir konudur. Bu konunun muhatabı olan Tüketici Hakem Heyetleri ve Türkiye Bankalar Birliği(TBB) arasında ikilik vardır. Tüketici Hakem Heyetleri hesap işletim ücretinin yasal olmadığını savunurken TBB ise hesap işletim ücretinin yasal olduğunu savunmaktadır.  Fakat hesap işletim ücretinin yasallığı konusundaki bankaların asıl dayanağı usullere uygun düzenlenmiş ve imzalanmış bankacılık sözleşmeleridir. Daha öz anlatmak gerekirse vadesiz hesap açarken imzaladığınız sözleşmeler hesap işletim ücretini yasal kılmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Koşullarda Alınmaz?

 Hesap işletim ücretinin kimlerden alınıp kimlerden alınmayacağı genel geçer bir konu değildir. Bankalar arasında farklılık göstermektedir. Fakat biz yine de genel olarak bahsetmeyi yararlı görüyoruz.  Bankalar genel olarak öğrencilerden hesap işlerim ücreti almamaktadır. Aynı zamanda bankalar hesaplarından otomatik ödeme talimatı verenlerden, maşını ilgili hesaptan alanlardan, bankanın sigorta veya bireysel emeklilik vb. hizmetlerinden yararlananlardan hesap işletim ücreti almamaktadır. Fakat tekrar yinelemekte fayda var bu şartlar bankadan bankaya değişmektedir.

hesap işletim ücreti nedir hesap işletim ücreti hesap işletim ücreti yasal mı vadesiz mevduat hesabı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Ziraat'ten Eğitim Harcamaları ile 10.000 TL Kredi!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!
Halkbank'tan Şehit Yakınları ve Gaziler için Masrafsız İhtiyaç Kredisi Kampanyası!