Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın 2017 Yılından Umutlu!

0

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın önümüzdeki yıl için piyasalara ilişkin yorumlarında, bankacılık dahil olmak üzere tüm sektörlerde dalgalanmanın azalacağını ve daha verimli bir sene olabileceğini dile getirdi.

Genel Müdür Faik Açıkalın 2016 yılını değerlendiren ve 2017 için beklentilerini belirten bir açıklama yaptı. Açıkalın, 2016 yılında gelişmiş ülkelerin düşük faiz ortamını yaratması ve FED’in (Amerikan Merkez Bankası) de 2016 yılında faiz artırımı düşüncesi konusunda ılımlı olması, gelişmekte olan ülkelere para akışını artırdığını belirtti.

Bankacılık Sektörü Gelişimini Sürdürecek!

Bunun yanı sıra 2016’nın son 3 ayında küresel çapta gelişmelerden ve FED’in faiz artırımı kararının ardından Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının ve söz konusu ülkelerin para birimlerindeki dalgalanmanın arttığını söyleyen Faik Açıkalın, bunlara rağmen bankacılık sektörünün büyüdüğünü dile getirdi.

Genel Müdür Faik Açıkalın 2016 yılı Ekim ayında bankacılık sektöründeki karlılığın, 2015’in aynı ayına göre yaklaşık yüzde 50 attığını vurguladı. 2017 yılında bankacılık ve diğer sektörlerin daha kararlı bir yapı içerisinde olacağını, dalgalanmanın azalacağını vurgulayan Açıkalın, son yıllarda uygulanan ve sektörlerin karlılığını olumsuz etkileyen ekonomik stratejilerin hafiflemesi ile 2016’da karlılığın artış gösterdiğini dile getirdi.

Sermayenin doğru ve etkin kullanımının önemine değinen Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, bankaların verimlerini ve kar oranlarını artırabilmek için kalitelerinden ödün vermeden gider yönetimine ağırlık vermeleri gerektiğini belirtti. Buna ek olarak Açıkalın, bankacılık sektörün 2016’daki büyümesinin önümüzdeki yıllarda da devam edebilmesi için bankaların etkin kalitesinin sürdürülmesi, kredi büyümesi ve fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi gibi faaliyetlerde bunulması gerektiğini söyledi.

Genel manada 2017 yılından umutlu olduğunu belirten Açıkalın, ülke olarak yeniden büyüme rakamlarının yukarıya çekilebileceği bir yıl olmasını beklediklerini ve bunu yapmak için çok çalışmak gerektiğini vurguladı.

Henüz bir yorum yazılmadı.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Exit mobile version