Ana SayfaKredilerRotatif Kredi Nedir?

Rotatif Kredi Nedir?
R

-

Rotatif Kredi

Ticari faaliyette uğraşan kişiler satışlarını genel olarak çek veya senet kullanarak vadeli yaptıkları için çek vadeleri gelmeden acil nakit ihtiyacı duyabiliyorlar. Bankalar ticari faaliyetle uğraşan kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını finanse edebilmek için ticari kredi verebiliyor. Bankaların ticari kredileri arasında bulunan rotatif kredi kullanım oranı bakımından ticari krediler arasında dikkat çekiyor.

Rotatif kredi firmaya göre limiti belli olan belirli bir vadesi olan ve piyasa şartlarına göre değişken faiz yapısı olan bir ticari kredidir. Rotatif kredi ticari kredi kapsamında verilen kısa vadeli bir kredi türüdür. Rotatif kredi vade oranı 1 ile 12 ay arasında değişmektedir. Ayrıca rotatif kredi kullanabilmek için ticari faaliyette bulunuluyor olunması gerekir.

Rotatif kredi imza karşılığı, ipotek karşılığı veya çek karşılığı kullanılabilen bir kredi türüdür. Rotatif kredi genelde çek karşılıklı kullanılır. Firmalar acil nakit ihtiyaçlarında vadesi dolmamış çekleri bankaya vererek rotatif kredi kullanabilir. Çekler tahsil edildikten sonra da rotatif kredi kapatılır. Rotatif krediyi bu yönü ile çek kırdırma işlemi olarak tanımlanabilir.

Rotatif kredi faiz oranları sabit değildir. Rotatif kredi faiz oranı piyasa şartlarına göre değişebilir ve faiz oranındaki değişim ile toplam ödeme miktarı da değişebilir. Yani rotatif kredi kredilendirme türleri arasında değişken faizli krediler arasında yer alır.

Rotatif kredi esnek ve gevşek vade seçenekleri bulunan bir kredi türüdür. Şöyle ki rotatif kredi borç bitim tarihinden önce kapatılabildiği gibi ara ödemler ile borç yükü azaltılabilir.

Rotatif kredi faiz ödemelerinin belli bir standarttı vardır. Rotatif kredi faiz ödemeleri üç ayda bir yapılır ve faiz ödeme tarihleri tüm bankalarda aynıdır. Rotatif kredi faiz ödemleri 31 Mart, 30 Haziran, 30 Eylül ve 31 Aralık tarihinde yapılır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol