Ana SayfaBankacılıkYanlış Hesaba Para Yatırılması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yanlış Hesaba Para Yatırılması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Yanlış Hesaba Para Yatırılması Durumunda Ne Yapılmalıdır? Yanlış Hesaba Yatırılan Para Geri Alınabilir mi? Detaylar İçin...

-

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Geri Alınabilir mi?

Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesinden ya da Atmsinden yanlış bir hesaba para yatırmanız durumunda bunu derhal bankaya bildirmeniz gerekiyor. Yanlış hesaba ve isme yapılan EFT işlemleri genel olarak iptal ediliyor olsa da havale ile para yatırılması durumunda iade durumu zorlaşıyor.

İstemeden yanlış bir hesaba para yatırmış olmanız durumunda bunu ilk olarak bankaya bildirmeniz gerekiyor. Eğer sorun bankadan kaynaklı ise paranızı kesin olarak geri iade alabilirsiniz. Fakat sorun yapmış olduğunuz hata ise bu konuda bankanın kesin bir yaptırımı bulunmuyor.

İlk aşamada bankanın yapacağı şey parayı göndermiş olduğunuz hesabın sahibine ulaşmak ve durumu ona bildirmek olacaktır. Bu sayede kişiden paranın iadesi banka tarafından talep edilmiş olunur. Ancak hesap sahibinin parayı iade etmek istememesi üzerine bankanın hesaba bir yaptırımı olamaz.

Bu gibi bir durumla karşılaşan kişilerin son çaresi karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açmaktır. Ancak dava masrafları da göz önünde bulundurulduğunda bu dava genel olarak büyük miktar paralar için açılır. Eğer dava yanlış hesaba para gönderen kişi tarafından kazanılırsa karşı taraf hem parayı iade etmek hem de mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalır.

Paranın gönderildiği hesabın hacizli olması, ölen bir kişiye ait olması gibi durumlar olayın daha da karışık bir hal almasına neden olabiliyor.

İnternet şubeden yaptığınız işlemlerde doldurmuş olduğunuz forma uygun düşecek şekilde işlem gerçekleşmediyse sorun bankadan kaynaklanır ve işlemleri sizin adınıza banka yürütür. Eğer sizin forma doldurduğunuz isim ya da hesap numarası dışında bir hesaba para gönderilmişse bankanın sizlere paranızı anında iade etmesi gerekiyor. Genelde hesap ve isim uyuşmazlığı durumunda para askıda kalır, havale ya da EFT iptal talebinde bulunarak para geri iade alınır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,394BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
38TakipçilerTakip Et
2,410TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler