Donal Trump’ın gün içerisinde açıkladığı Amerika Birleşik Devletleri’nin okyanusa kıyısı olan Kuzey Amerika ile yaptığı anlaşmayı tekrar gözden geçirme kararı, Avrupa hisselerini direk olarak etkiledi. Trans-Pasifik Ortaklık anlaşması olarak bilinin anlaşmada çekilme talimatı veren Trump, Avrupa’da büyük bir şok yarattı.

Finansal piyasalarda belirli bir ürününün belirli bir zaman içerisinde fiyatında yaşanan oynaklık volatilite olarak bilinirken, Trump’ın yaptığı bu hareket sonrasında Avrupa hisselerinde bir belirsizlik yarattığı için volatilite oranı yükselirken, hisseler gerilemeye devam etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi olarak bilinen endeks, yüzde 0.7’lik bir gerileyiş gösterdi ve gün sonunda kapanış gerçekleştirirken yüzde 0.4 oranında düştü. Madencilerde yaşanan yükseliş, her ne kadar endeks kaybını hafifletmiş olsa da, bankalar ve enerji hisseleri günün en çok kaybedenleri oldu.

Trump’ın korumacı bir politika izlemesi sebebiyle borsadaki endişenin yükseldiğini dile getiren Saxo Bank Traderı Andrea Tueni, Trump’ın gün içerisinde gösterdiği çekilme talimatı sonrasında piyasalarda bekle-gör taktiğinin hakimleştiğini dile getirdi. Avrupa hisselerindeki bu düşüşün ve sakinleşmenin Türkiye’deki döviz oranlarına ve Türk Lirası’nın değerine nasıl etki edeceği büyük bir merak konusu. önümüzdeki günlerde kendini gösterecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın