Motorin Ucuzladı, Borsa Değer Kaybetti

0

25 Ocak 2017 Çarşamba günü Türkiye ekonomisi için oldukça canlı bir şekilde sonlandı. Bu gece itibariyle motorinde en az 7 kuruşluk indirim yapılırken, BIST 100 endeksi günü yine düşüşle kapattı.

Rekabet ve serbest piyasa sebepleriyle şirketler ve kentlere göre farklılık gösteren motorin indirimi, bu gece yarısı itibariyle uygulanmaya başlayacak. 13 Ocak Cuma günü motorine yapılan 13 kuruşluk zammın 7 kuruşu geri alınırken Ankara’da bugün 4 Türk Lirası 74 kuruş üzerinden satılan motorin, bu gece itibariyle 4 Türk Lirası 67 Kuruş’a gerileyecek. İstanbul’da yine 7 kuruşluk indirim uygulanarak 4,69 Türk Lirasından satılan motorin, bu gece itibariyle 4,62 Türk Lirası’na, İzmir’de ise 4,71 Türk Lirası’ndan verilen motorin, 4,64 Türk Lirası’na gerileyecek.

Motorin zammı her ne kadar bir nebze olsun yüz güldürücü olmuşsa da, Türk piyasaları borsada değer kaybetmeye devam ediyor. Uzmanlar önümüzde var olan dönemde BIST 100 endeksinin 90 puan üzerine çıkamayacağını ön görürken, 25 Ocak Çarşamba gününün kapanışında, bir önceki günün kapanışına göre 1.079,63 puan değer kaybetti. Toplam işlem hacmi gün içerisinde 4,4 milyar Türk Lirası düzeyinde olurken; bankacılık endeksi yüzde 1,73, holding endeksi yüzde 0,80, metal endeksi ise yüzde 2,44 değer kaybederken, yüz güldüren sektör yüzde 0,81’lik yükseliş ile sigorta sektörü oldu.

Dün akşam saatlerinde düşüşe geçen dolar, bugün gün içerisinde tekrar yükselişe geçmesiyle birlikte, döviz kurlarında oluşan yükseliş eğilimi; BIST 100 endeksinin gün içerisinde 84.278.03’e çıkmasına rağmen kapanışta 83.000 bandına gerilemesine sebep oldu.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın