Ana SayfaEkonomiTürk Üretimi Ürünlere Afrika Yolunda Yüzde Yüz Destek

Türk Üretimi Ürünlere Afrika Yolunda Yüzde Yüz Destek

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Ankara Ticaret Odası’nın 2017 yılı için düzenlediği ilk meclis toplantısında Ekonomi Bakanı Zeybekçi açıklamalarda bulundu. Zeybekçi’nin yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin dış ticaret hacminin Afrika ile 20 milyar dolar düzeyinde olduğunu dile getirirken, Türk ürünlerinin Afrika’ya ulaşması için yüzde yüz desteğin gündemde olduğunu vurguladı.

  Ankara Ticaret Odası’nın 2017 yılı içerisinde düzenlediği ilk meclis toplantısında bir takım açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin dış ticaret hacminin 4 buçuk milyar düzeylerindeyken, günümüz itibariyle 450 milyar dolar düzeylerine ulaştığını belirtti. Türkiye’de artık farklı dengelerin olduğunu dile getiren zeybekçi, önümüzdeki dönem içerisinde Afrika’ya gönderilecek yerli üretim ürünler için yüzde yüz destek verileceğinin de altını çizdi.

  Yıllık mevcut büyüme oranının yüzde 5 civarında olduğunu belirten Zeybekçi, artık bu ivmenin Türkiye Cumhuriyeti için yeterli olmadığını söylerken, artık yüzde 6 ila 6.5 arasında büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Türkiye’nin yaptığı ithalatın yüzde 41’lik kısmının Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelerden olduğunu dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin 23 farklı ülke ile serbest ticaret anlaşmasının olduğunu ve toplam dış ticaret hacminin ise 170 milyar dolar seviyesinde olduğunu dile getirdi. Serbest ticaret anlaşmalarının artırılması yolunda ivme kaydetmek için Peru, Kolombiya, Şili, Arjantin gibi bir çok ülke ile görüşmelerin devam ettiği de Ekonomi Bakanı Zeybekçi’nin gün içerisinde yaptığı açıklamalar arasındaydı.

  2017 yılının geride kalan zaman diliminde yüzde 10’un üzerinde bir ihracat artışı olduğunu dile getiren Zeybekçi, beklentilerin umut dolu olduğunu dile getirdi.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  64TakipçilerTakip Et
  2,238TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Garanti BBVA Müşteri Danışmanı Alımı!

  Banka, İstanbul'daki şubeleri için banka personel alımları yapacağını duyurarak açık pozisyonun Garanti BBVA Müşteri...

  QNB Finansbank 45 İlde Lise Mezunu Mobil Satış Temsilcisi Alacak!

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...

  Asgari Ücret Zammında 4 Farklı Senaryo!

  Asgari ücret zammıyla alakalı olarak bütün gözler 5 Haziran’a TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon...

  TEB Lise Mezunu Makam Şoförü Alımı Yapacak!

  Türk Ekonomi Bankası TEB lise mezunu çok sayıda personel alımları yapıyor. Hem TEB hem de diğer banka personel alımları, banka iş ilanları, banka sınavları ve banka iş başvurularına sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kuveyt Türk Çağrı Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

  Kuveyt Türk Katılım Bankası, İstanbul'un Anadolu yakasında Çağrı Merkezi Müdürlüğünde görevlendirmek için banka personel alımları yapacak.

  TÜRK-İŞ Açıkladı: Açlık Sınırı 10 bin 362 TL Oldu!

  TÜRK-İŞ tarafından açıklanan verilere göre 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık gıda masraflarını içeren...