Araçlara Çipli Takip Geliyor

Araçlara Çipli Takip Geliyor

Çipli takip ile kaçak akaryakıt ve terör eylemleri kontrol altına alınacak.Maliye Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü tarafından uzun süredir gündemde olan araçların çipli takibi konusundaki çalışmalarda son noktaya geliniyor. Terör ile mücadele ve kaçak akaryakıtın önüne geçmek için araçlara kimlik birimi uygulamasının detayları konusunda yeni bilgiler elde edildi.

Düşük Maliyetle Kontrol Edilecek

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre trafiğe tescilli taşıtlara plaka numaralarını da içeren çip olarak OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) ve HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)’nde kullanılan etiket ve kartların kullanılması kararlaştırıldı. Uygulamanın bu şekilde yapılması ile 10 ile 15 lira arasında değişen çip ücreti yerine araçların camına yapıştırılan 2 ile 3 lira arasında değişen etiketler kullanılacak. Böylelikle sistem hem daha ekonomik hem de daha kolay işleyişe geçmiş olacak.

Farklı Ülkelerde de Kullanılıyor

Sistem hakkında açıklamada bulunan yetkililer, araçların camına yapıştırılan etiket ile takibi daha kolay yapılacak ve akaryakıt pompaları tarafından da okunabilecek. Böylelikle hem satılan akaryakıtların anlık takibi yapılabilecek ve kaçak akaryakıt satışının önüne geçilecek hem de terör olaylarının önüne geçilmesi kolaylaşacak.

Uygulama hakkında detaylı bilgi veren yetkili, bu uygulamanın sadece Türkiye’de değil Azerbaycan gibi farklı ülkelerde de geçerli olduğunu, zaman içerisinde dünya genelinde daha yoğun kullanılmasının beklendiğini söyledi.

Sistemin bozulması Mümkün Değil

Sistemde en kullanışlı yönün müdahale edilme olasılığının olmaması olduğunu belirten yetkili, ‘’ Sisteme el yordamı ile giriş imkânsız bu yüzden bozulması da mümkün görünmüyor. Araç plakası sisteme girildiği anda ne zaman nerden akaryakıt aldığı anında görülebilecek. Böylelikle terör eylemine karışan aracın takibi kolaylaşacak. Alış satış bilgileri anında GİB Bilgi İşlem Merkezi’ne ulaştırılacak. Sistemin bu işleyişi pek çok kötü olayın önüne geçmeyi sağlayacak’’ dedi.Maliye Bakanlığı kaçak akaryakıt çip Bilgi İşlem Merkezi’
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?