SGK Borç Erteliyor!

0

29 Aralık 2016 tarihinde Mersin’de yaşanan kuvvetli fırtına, şiddetli yağışlar ve kar yağışından olumsuz etkilenen vatandaşlar için valilik harekete geçti. Yapılan yazılı açıklama ile yaşanan doğal afetten olumsuz etkilenen işveren ve çalışanların SGK prim ödemelerinde borçların erteleneceği belirtildi. Mersin merkez ve ilçelerini kapsayan karar ile ilgili yazılı açıklama yapan SGK yetkilileri, kararın vatandaşlar açısından çok önemli olduğunu belirttiler.

Karar 12 Ocak’ta Alındı

Valilikten yapılan açıklamada SGK Mersin İl Müdürlüğü’nün yaşanan felaket sonrasında aldığı karara yer verildi. Yapılan açıklamaya göre 12 Ocak 2017 tarihinde karar alan SGK Yönetim Kurulu sel felaketinin neden olduğu olumsuzlukları dikkate alarak sigorta pirimi ödeyen vatandaşlar için bir ayrıcalık yapmaya karar verdi. Açıklamaya göre vatandaşların SGK’ya yapmaları gereken yasal bildirimlerin süresi ve sigorta primlerinin ödeme süresi sel felaketi nedeni ile ertelendi.

Kararı Kapsayan Bölgeler

SGK tarafından alınan karar Mersin’in merkez Yenişehir, Akdeniz, Mezitli ve Torosları kapsıyor. İlçelerde ise Anamur, Tarsus, Bozyazı, Silifke, Mut, Gülnar ve Erdemli ilçeleri dahil olmak üzere bu ilçelere bağlı olan mahalle, belde ve köylerinde faaliyet gösteren iş yerlerini kapsıyor. Bu bölgelerde bulunan 5510 sayılı kanun 4. Maddesi uyarınca sigortalı işçi çalıştıran iş verenler ve işçiler aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşları ile genel sağlık sigortalılar bu ertelemeden yararlanabiliyor.

Primlerin Ödenme Zamanı

SGK tarafından yapılan yazılı açıklama ile sel felaketi ile başa çıkmak zorunda olan vatandaşlar SGK prim borçlarını 26 Aralık 2017 tarihine kadar erteleyebilecekler. Mağdur olan vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanan uygulama sonrasında vatandaşlar erteleme işlemleri için başvurularını yapmaya başladılar. Yetkililer bu sürecin ertelenmesinin vatandaş açısından büyük kolaylık sağlayacağını belirtiler.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın