Ana SayfaEkonomiEkonomi Bakanından Kur Baskısı Açıklaması Geldi

Ekonomi Bakanından Kur Baskısı Açıklaması Geldi

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Kurda yaşanan dalgalanmalar ve çeşitli baskılar sonrasında Ekonomi Bakanı konu hakkında açıklama yaparak bu baskıların geçici olacağı müjdesini verdi. 

Son dönemlerde küresel piyasalarda yaşanan çeşitli hareketlilikler ve bunun ardından Türkiye ekonomisinde meydana gelen bazı sıkıntıların kur üzerinde çeşitli baskıların oluşmasını sağladığı belirlenmişti. Kurda yaşanan baskı sonrasında döviz fiyatları hızlı bir şekilde artmış ve bunun üzerine Türk lirası değerini kaybetmişti. Bu durumun çeşitli tepkilere neden olmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından konu hakkında çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler çerçevesinde yapılan çalışmaların kur baskını yavaş yavaş hafiflettiği belirlendi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi konu hakkında bir açıklama yaparak ekonomi üzerinde değerlendirme yaptı. 

Katılmış olduğu bir televizyon programında gündeme ait çeşitli soruları yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen gerçekleştirilen ihracat oranlarına dikkat çekti. Özellikle yapılan ihracatların yüzde 75’lik kısmının Avrupa Birliği ülkelerine karşı yapılmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekilirken Türkiye’de dış ülkelerin beklediği ve istediği ekonomik çöküntünün yaşanmadığı dile getirildi. Son olarak FED tarafından yapılan faiz açıklaması ve bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisi için yapmış olduğu değerlendirmelerin beklenildiği gibi ters bir etki yaratmadığına dikkat çekti. 

ABD tarafından ortaya atılan bazı spekülasyonların ve FED faiz açıklamalarının doları yükseltmek için gerçekleştirilen bir strateji olduğuna dikkat çekilirken bu durumun sanıldığı gibi kalıcı olmayacağı özellikle ifade edildi. Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının ise yerinde bir karar olduğunu değerlendirirken yakın zamanda gerçekleştirilen bu gibi çalışmalar sonrasında kurda meydana gelen baskının azaltılabileceği yönünde müjde verdi. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Kariyer Yolculuğu: Denizbank Kariyer ve Kariyer Planlaması!

Denizbank Kariyer basamaklarına adım atmanın bir diğer yolu ise staj programlarına katılmaktadır. Staj sonrasında adayların mezun olmaları halinde banka tarafından iş fırsatları doğar.