Ekonomi Bakanından Kur Baskısı Açıklaması Geldi

0

Kurda yaşanan dalgalanmalar ve çeşitli baskılar sonrasında Ekonomi Bakanı konu hakkında açıklama yaparak bu baskıların geçici olacağı müjdesini verdi. 

Son dönemlerde küresel piyasalarda yaşanan çeşitli hareketlilikler ve bunun ardından Türkiye ekonomisinde meydana gelen bazı sıkıntıların kur üzerinde çeşitli baskıların oluşmasını sağladığı belirlenmişti. Kurda yaşanan baskı sonrasında döviz fiyatları hızlı bir şekilde artmış ve bunun üzerine Türk lirası değerini kaybetmişti. Bu durumun çeşitli tepkilere neden olmasının ardından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından konu hakkında çeşitli önlemler alınmaya başlandı. Bu önlemler çerçevesinde yapılan çalışmaların kur baskını yavaş yavaş hafiflettiği belirlendi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi konu hakkında bir açıklama yaparak ekonomi üzerinde değerlendirme yaptı. 

Katılmış olduğu bir televizyon programında gündeme ait çeşitli soruları yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen gerçekleştirilen ihracat oranlarına dikkat çekti. Özellikle yapılan ihracatların yüzde 75’lik kısmının Avrupa Birliği ülkelerine karşı yapılmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekilirken Türkiye’de dış ülkelerin beklediği ve istediği ekonomik çöküntünün yaşanmadığı dile getirildi. Son olarak FED tarafından yapılan faiz açıklaması ve bazı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisi için yapmış olduğu değerlendirmelerin beklenildiği gibi ters bir etki yaratmadığına dikkat çekti. 

ABD tarafından ortaya atılan bazı spekülasyonların ve FED faiz açıklamalarının doları yükseltmek için gerçekleştirilen bir strateji olduğuna dikkat çekilirken bu durumun sanıldığı gibi kalıcı olmayacağı özellikle ifade edildi. Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının ise yerinde bir karar olduğunu değerlendirirken yakın zamanda gerçekleştirilen bu gibi çalışmalar sonrasında kurda meydana gelen baskının azaltılabileceği yönünde müjde verdi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın