Türkiye İnternet Bankacılığını Tercih Etti

Türkiye İnternet Bankacılığını Tercih Etti

Türkiye Bankalar Birliği, internet bankacılı ile ilgili verileri açıkladı. Türkiye’de 51 milyondan fazla kişi internet bankacılığı kullanmayı tercih etti.Türkiye Bankalar Birliği 2016 yılının son ayı itibariyle internet bankacılığı sistemine kayıtlı olan kullanıcı sayısını açıkladı. Buna göre Türkiye’de toplam 51 milyon 482 kişinin internet bankacılığı kullandığı tespit edildi.

Hazırlanan rapora göre 28 internet bankacılığı ve 18 mobil bankacılık servisi değerlendirildi. Bu sistemlere kayıtlı ve en az bir defa işlem yapmış 51 milyon 482 bin kişinin olduğu belirlendi.

Sadece 2016 yılında internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmetinden yararlanan kişi sayısı ise 27 buçuk milyon kişiye ulaştı.

Ekim ile Aralık ayları dönemini kapsayan sürede 19 milyon kişi bu servislere girerek işlem yaptı. Bu rakam ise toplam kayıt sayısının % 37’lik bölümünü oluşturdu. Geçtiğimiz internet bankacılığına kayıt olan ve kullananların sayısı her geçen gün artarken, bu durum bizlere Türkiye’nin işlem yapmak için banka şubelerini yavaş yavaş terk ettiğini de gösterdi.

2016 yılının son üç ayında internet bankacılığı üzerinden gerçekleşen işlem tutarı ise bir trilyonu geçti. Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada 149 milyon adet işlemin yapıldığı belirtildi. Bu da bir önceki yılın verileriyle karşılaştırıldığında 231 milyar liralık artış olduğunu gözler önüne serdi. İşlemlerde ise en çok havale, transfer ve EFT yapıldı.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle mobil bankacılık kullanımı da artış sergiledi. 2016’nın son ayındaki toplam rakamlara göre 30,8 milyon kişi mobil bankacılık servislerinden yararlandı. Mobil bankacılığı en çok kullanan kent ise İstanbul oldu. türkiye bankalar birliği internet bankacılığı mobil bankacılık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?