Dev Yatırıma 1200 Başvuru Geldi!

23 ilde gerçekleştirilecek olan cazibe merkezleri kapsamında farklı yatırımların yapılması beklenirken şimdiden 1200 civarı başvurunun geldiği öğrenildi. 

Hükümet tarafından bir süredir üzerinde çalışma yapıldığı belirlenen yatırım planlamalarında 23 il seçilmiş ve bu illerin cazibe merkezi haline gelmesi için çeşitli yatırımların gerçekleştirilmesi planlanmıştı. İllerin ve yapılması planlanan programların yayınlanmasının ardından iş dünyasının bu durumdan oldukça etkilendiği ve heyecanlandığı belirlendi. Yapılan çeşitli incelemelerin ardından yatırım yapmak ve büyüme hedeflerine ulaşmak isteyen yatırımcıların harekete geçtiği ve başvurularını gerçekleştirmeye başladıkları öğrenildi. Cazibe merkezleri olarak belirlenen bölgelere şimdiye kadar bin 200 civarında başvurunun geldiği öğrenildi. 

Birçok yabancı şirketinde içerisinde bulunduğu firmalar arasında en çok başvuru yapan ülkenin İran olduğu belirlendi. Sonrasında bu listeyi Alman ve Fransız şirketlerin izlemesi dikkatlerden kaçmadı. İran merkezli olarak başvuruların yoğun bir şekilde gerçekleştirilmesinin ardından yabancı kaynaklı şirketlerin ülkede bulunan yatırımlarını büyütmek ve daha büyük büyüme hedeflerine ulaşmak istedikleri belirlendi. En büyük yatırımların yapılmasının hedeflendiği ilin ise Van olması dikkatlerden kaçmadı. Van’da bulunan OSB yetkilileri tarafından konu hakkında yapılan çeşitli açıklamaların ardından yıl sonuna kadar büyük ve etkili 10 yatırım beklendiği belirtildi. 

Cazibe merkezi olarak adlandırılan illerin gelişmesi için olduğu kadar firmaların yapmış oldukları yatırımları genişletmeleri ve belirledikleri büyüme hedeflerine sorunsuz bir şekilde ulaşmaları açısından da oldukça önemli bir yere sahip olduğu belirtildi. Uzun süredir belirlen ancak uygun ortam bulunamadığı için hayata geçirilemeyen yatırımların bu sayede yatırımcıları hareketlendirebileceği ve büyük bir fırsat olarak ifade edilebileceği öğrenildi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.