Bu Hafta Borsa Kazandırdı

0

Borsa Kazandırdı, Döviz ve Altın Değer Kaybetti

Piyasalar hafta sonunun gelmesi ile birlikte kapandı. Piyasaların kapanması ile birlikte haftanın kazandıran yatırım araçları da belli oldu. Bu hafta borsa yatırımcısının yüzü gülerken döviz ve altın yatırımcısı haftayı zararla kapattı.

Borsa İstanbul bu hafta güçlü bir yükseliş yaşayarak yatırımcısının yüzünü güldürdü. Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri bu hafta ortalama yüzde 5,44 yükseldi. Borsa İstanbul’da BİST 100 Endeksi haftayı bir hafta önceki kapanışa göre yüzde 5,44 artış ile 88.389,50 puanda tamamladı. BİST 100 Endeksi bu hafta en düşük 83.650,45 puanı görürken en fazla 88.389,50 puanı gördü.

Altın haftanın değer kaybeden yatırım araçları arasında yer alıyor. Bu hafta Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 2,17 azalışla 144,50 TL’ye gerilerken Cumhuriyet altının satış fiyatı yüzde 2,13 azalarak 967 TL’ye düştü. Geçen hafta sonu satış fiyatı 242 TL olan çeyrek altın ise bu hafta 237 TL’ye düştü.

Euro ve Dolar bu hafta Türk Lirası karşısında değer kaybederek yatırımcısını üzdü. Bu hafta Türk Lirası Türkiye Merkez Bankası’nın 2 puana ulaşan sıkılaştırma adımlarının etkisi ile büyük para birimleri karşısında değer kazandı. Bu hafta Euro, Türk Lirası karşısında yüzde 4,03 değer kaybederek 3,9800 seviyesine indi. ABD tarım dışı istihdam verilerinin etkisi ile Dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 4,54 değer kaybetti ve 3,6970 seviyesine kadar geriledi.

Ayrıca bu hafta bireysel emeklilik fonları yüzde 0,79 değer kazanırken yatırım fonları yüzde 0,24 değer kazandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın