Maliye Bakanı Ağbal: “Yabancı Yatırımcının İlgisi Yüksek”

0

Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonomik gelişmeleri değerlendiren bir açıklama yaptı. Açıklamasında uluslararası kredi derecelendirme kurumlarının Türkiye ile ilgili verdiği kararları eleştiren Maliye Bakanı, “Bu kurumların aldığı kararlar unutulur ve önemini yitirir. Türkiye hakkında verilen kararlar ülkemizin ekonomik başarısının önüne geçemez” dedi.

Kredi derecelendirme kurumlarının açıkladığı kararlara rağmen, yabancı yatırımcının tercihini Türkiye’den yana kullanmaya devam ettiğini söyleyen Maliye Bakanı, “bu durum geçmişte de aynı şekilde oldu” diyerek Fitch ve Standard&Poors tarafından verilen kararların bir anlamda işlevsiz olduğunu gözler önüne serdi. Bu kuruluşların Türkiye’nin ekonomik grafiklerinden çok siyasi konumunu değerlendirerek bu yönde karar verdiklerinin altını çizen Bakan, kararların objektif olamadığına gönderme yaptı.

Fitch ve Standard&Poors geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu düşürmüştü.

Maliye Bakanı Naci Ağbal konuyla ilgili değerlendirmesi sırasında, “yatırım için tek kriter bu kuruluşların kararları değil” dedi.

Türkiye’nin yabancı yatırımcılar tarafından son zamanların en yoğun ilgisiyle karşı karşıya olduğunun altını çizen Bakan, “uzun ve orta vadeli yatırımlar için Türkiye en gözde ülkelerden biri” ifadelerini kullandı.

Gerek coğrafi konumu gerek aktif iş gücünün yatırımcı için önemine değinen Maliye Bakanı Ağbal, “Avrupalı ülkelerden gelen yatırım isteklerinde düşüşten ziyade artış var” diyerek Türkiye’nin ekonomik değerinin her geçen gün arttığını belirtti.

Maliye Bakanı Ağbal “yeni yıldan ve Türkiye’den umutlu olan yabancı yatırımcı Türk ekonomisine güveniyor” dedi. Yeni yatırımların şimdiden başladığını da açıklayan Bakan, yatırımların ilerleyen aylarda daha yoğun olmasını beklediklerini de kaydetti. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın