Soğan Üreticileri Tarım Bakanlığından Destek İstedi

Soğan Üreticileri Tarım Bakanlığından Destek İstedi

Tarım sektörü kan ağlıyor! Başkentin Polatlı ilçesinde üretim yapan çiftçiler Tarım Bakanlığının kendilerine destek vermesini talep etti.Tarım sektörü son yılların en kötü yıllarından birini yaşıyor. Olumsuz hava koşulları, fiyatların düşmesi ve hasadın satılamadan depolarda beklemesi zaten zor durumda olan çiftçinin çıkmaza girmesine neden oldu.

İşte bu üreticiler arasında bulunan Ankara'nın Polatlı ilçesindeki çiftçilerde bu yılki zorluklardan nasibini aldı. Özellikle soğan üreticilerini vuran 2016 yılı, tonlarca soğanın depolarda çürümesine neden oldu. Durum karşısında Ankaralı soğan üreticileri devletten yardım istedi.

Ekilen soğanı satacak toptancı bulamamaktan şikayet eden soğan üreticisi çiftçiler, Tarım Bakanlığının kendilerine destek olmadığından dert yandı. Satılamayan soğanların artık hayvanlara yem olarak verildiğini söyleyen Polatlılı üretici, “tonlarca zararla karşı karşıyayız” dedi. Tohuma ve mazota gelen zamlar sonrasında sırtındaki yük iyice artan soğan üreticileri kendilerine satış için pazar yeri tahsis edilmediğini de ifade etti.

Bu yılki ekimde soğanın kilo maliyeti 30 ile 40 kuruş arasında değişirken, toptan satış fiyatları 25 kuruşa kadar iniyor. İşte bu rakamlarda üreticinin ne kadar büyük zarar içerisinde olduğunu gözler önüne seriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri soğan üreticilerine destek olun” diyerek yaşanan durumun ciddiyetini anlatmaya çalışan çiftçiler, zararla karşı karşıya kaldıklarını tekrarladı.

Tüm bunların yanında toptan satışların 25 kuruş üzerinden gerçekleşirken, market reyonlarında ve pazar tezgahlarında bir ile bir 25 lira arasında satıldığına da dikkat çeken soğan üreticileri, aradaki fiyat uçurumuna da tepki verdi.

Bu yılki hasatta toplanan ürünlerin depolarda çürümesini beklediklerini kaydeden bir çiftçi, “depodan ürünleri çöpe attırmak için hamala verecek para cebimde yok” dedi. ankara polatlı ilçesi ankara soğan üreticileri tarım bakanlığı gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?