GSS Priminde İndirim! 53 Lirada Sabitlendi

GSS Priminde İndirim! 53 Lirada Sabitlendi

Genel Sağlık Sigortası primlerinde indirime gidildi. İndirim sonrasında en düşük GSS primi 53 Lira oldu.Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılan yeni düzenleme ardından prim ödemelerinde indirim yapıldı. Düzenleme öncesinde her hangi bir sağlık kurumunun sağlık hizmetinden yararlanamayan ve GSS kapsamında prim ödeyen vatandalar en az 65 lira en yüksek 395 lira prim ödemek zorundaydı. Düzenleme sonrasında ise en düşük prim tutarı 53 liraya indi. Bunun yanında düzenleme eski borçların silinmesini de öngörüyor.

BAZI KİŞİLERİN GSS PRİMLERİNİ DEVLET ÖDEYECEK

Hükümet tarafından yapılan düzenlemelere dahil edilen Genel Sağlık Sigortası prim düzenlemesinin teklifini Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş meclise sundu. Söz konusu yasa teklifine göre hane halkının kişi başına geliri asgari ücretlinin elde ettiği kazancın üçte birinden az ise GSS primlerini devlet ödeyecek.

Meclise sunulan yasa teklifine göre Genel Sağlık Sigortası primleri herkesi kapsaması şartıyla 53 TL’ye inecek. Fakat Bakanlar Kurulu istediği taktirde bu miktarı 212 TL’ye kadar yükseltme yetkisine sahip olacak. Aile geliri hane halkına bölündüğünde, kişi başına düşen tutar asgari ücretin üçte birinden az olursa bu kişilerin primlerini devlet karşılayacak.

PRİM BORCU OLANLAR MÜJDE

Öncesinde Genel Sağlık Sigortasına kayıtlı ve primlerini ödememiş kişilerde düzenlemeden yararlanacak. Bu kapsamda Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanların geçmişe yönelik borçları faiz ve gecikme zamları da dahil tamamen silinecek. Borçların tahakkuk tarihlerinde 53 TL’yi geçen aylık miktarlar 53 TL üzerinden hesaplanacak. Bununla birlikte aylık 53 TL’nin altında olan prim tutarı ise belirlenen miktarlardan ödenerek silinecek. genel sağlık sigortası prim indirimi tbmm tasa teklifi gss primi ne kadar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Kefilsiz Ev Kredisi Veren Bankalar
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?