ÖSYM 2017 LYS Ucu Açık Sorular Nedir? Ucu Açık Soru Örnekleri

Google Haberlere Abone Ol:

Ucu Açık Sınav Soruları

Bu yıl ÖSYM’nin yapmış olduğu bir açıklamada; 2017 LYS Sınavında, ucu açık soruların sorulacağı söylendi. Sınava girecek olan adaylar arasında, psikolojik bunalımlara dahi neden olan Ucu açık sorular nedir ?

Gelin hep beraber önce bu soruya bir cevap verelim… Açık uçlu sorular isminden de anlaşılacağı gibi cevapları belli seçenekler halinde verilmeyen, adayın kendi duygu ve düşünceleri analiz etmek için sorulan sorulardır. Tıpkı okullarda öğretmenlerin yaptığı yazılı kağıtlarındaki klasik sınav sorularına benzer şekilde sorulan sorulardır.

Cevaplarının, sınava girecek olan adayın kendi kalemiyle yazılması istenen soru tiplerinde, cevap kodlama kağıdının nasıl bir düzen içinde olacağı ise şuan bilinmeyenler arasında yer alıyor. ÖSYM bu yıl LYS sınavlarında, ( LYS-1 / LYS-2 / LYS- 3 / LYS-4 / LYS-5 ) açık uçlu sorular sormasındaki neden; adayın sentez, değerlendirme, analiz ve yorum yeteneklerine ulaşmak istemesidir.

ÖSYM’nin ilk defa bu sene LYS sınavında kullanacağı bu ucu açık sorulardan 5-10 soru arasında soracağı bekleniliyor. Bu soruları test sorularından sonra, kitapçığın son sayfalarında soracağı bekleniliyor. Sınava girecek olan adayların, akıllarındaki sorular ise; Tüm bu soruların cevaplarını kimler nasıl okuyup değerlendirecekler ? Sınavın açıklanması çok zaman alır mı ? Bu soruların cevapları henüz bilinmiyor.

Bu sene sorulması kesin gözüyle bakılan açık uçlu sorular karşısında adayların ne yapması gerek ?

ÖSYM yaptığı açıklamanın devamında bu açık uçlu soruların müfredat içerisindeki konulardan soracağını belirtmişti. Yıllardır hepimize okullarda, dershanelerde, etüt merkezlerinde hep, test çözme mantığını öğrettiler. Bu ucu açık soruların nasıl çözüleceğinin düşüncesi tüm adayların ortak sorusu olduğunu söyleyebiliriz.

Adayların bu kısımda dikkat etmesi gereken nokta ise; nasıl çözüleceği sorusu olmaması gerek. Sonuç olarak bu sınav herkese eşit yapılıyor ve tamamen sorulara yorumlarla cevap verilmesi gerekiyor.

Aslında bir bakıma bu açık uçlu soruların korkulacak yanı olmadığı, ekstra bir çalışma gayreti sarf etmek gerekmediği gayet açık şekilde karşımızda duruyor.

Bu ucu açık sorulara örnek vermek gerekirse;

“Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?”

1– Gayet güzel bir konu

       2– Anlaşılması güç bir konu

                          3 Diğer (Belirtiniz) …………………….

 

Ortaokuldaki oğlum, gördüğü, okuduğu, dinlediği her şeyi şiirle saptamak hevesinde bugünlerde. Yazdığı şiirlerle ilgili ara sıra onunla konuşur, bazen çaktırmadan onu eleştiririm. Geçen gün yazdığı bir şiir üzerinde konuşurken şiirde konu sorununa değindik. Yazdığı şiirlerde hep bir olay anlattığını, oysa şiirin hikâyeden ayrı bir şey olduğunu, şiirde belli bir konu işlemek zorunda olmadığını anlatıp durdum. O ise bana hep Orhan Veli’yi örnek gösterdi. O an bir gerçeği hatırladım, biz ne dersek diyelim şiire yeni adım atan biri, çağının şiir ustalarının yolundan gider.

Bu parçadan çıkarılabilecek en kapsamlı yargı aşağıdakilerden hangisidir ? Kendi düşünceleriniz ile açıklayınız.

İnsanoğlu bir gün virgülü kaybetti ve söyledikleri birbirine karışmaya başladı. Noktayı kaybettiğinde düşünceleri uzayıp gitti, onları bir araya getiremedi. Bir gün ünlem işaretini kaybetti; sevincini, öfkesini, tüm duygularını yitirdi. Bir başka gün soru işaretini kaybetti; soru sormayı unuttu o zaman da. Derken bir gün iki noktayı kaybetti ve kimseye bir açıklama yapamaz oldu. Yaşamının sonuna geldiğinde elinde yalnızca tırnak işareti kalmıştı; içinde de başkalarının düşüncesi vardı yalnızca.

  • Bu parçada asıl anlatılmak istenen düşünce nedir ? Yazınız.

 

  • Hatice marketten 8 çikolata alacaktır. 1 market 2 çikolatayı 75 kuruşa, diğer market ise 4 çikolatayı 1 tl’ye satmaktadır. Hatice hangi marketten 8 çikolata alırsa daha mantıklı davranmış olur ? Neden ?

 

  • Bir tarım çiftçisi tarımda makine mi yoksa insan gücümü kullanmalı ? Nedenleriyle birlikte açıklayınız.

gibi sorular ucu açık sorulara örnek gösterilebilir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...