Mobilya sektöründe KDV oranlarının indirilmesi sonucunda her müşteriye alışveriş sonrası indirim imkanı gelecek. 

Bir süredir ekonomide yaşanan çeşitli sıkıntıların üstesinden gelmek, ekonomiyi tekrar hareketlendirmek amacıyla hükümet tarafından çeşitli destekler verilmeye başladı. Bu destekler sonrasında beyaz eşya ÖTV oranlarının 30 Nisan tarihine kadar tamamen silinmesine karar verilmişti. Bu durumun kısa süre içerisinde satışları artırması, ekonomide hareketlilik sağlaması dikkatlerden kaçmadı. Ardından mobilya satışlarında da bir artışın söz konusu olması için KDV oranlarında çeşitli indirimler yapıldı. Daha önce yüzde 18 seviyelerinde olan indirimin bu sayede yüzde 8 seviyelerine kadar çekildiği açıklandı. 

KDV indirimlerinin henüz yeni yapılmasına rağmen piyasalarda hızlı bir şekilde etkisini göstermeye başlaması esnafın yüzünü güldürdü. Esnaf tarafından yapılan çeşitli açıklamaların ardından şimdiden satışlarda yüzde 30 oranına bir artışın yaşandığı belirlendi. KDV indirimi özellikle evini baştan düzmek isteyen çiftler ile yeni evlenecek çiftlere adeta can suyu olarak gelmeye başladı. Ürün satışlarında gerçekleşecek olan artış sonrasında mobilya sektörünün canlanması ve bu alanda üretimlerin artması nedeniyle istihdam oranlarının da belli bir oranda artması bekleniyor. 

Yapılacak olan KDV indiriminin üç ay ile sınırlı kalmaması ve bu durumun kalıcı hale getirilmesinin satışları da büyük oranlarda etkilemesi bekleniyor. Yapılan bu uygulamanın iç piyasayı rahatlatmak için yapıldığı göz önünde bulundurulduğu zaman en azından yıl sonuna kadar yapılması halinde bu durumun kolaylıkla gerçekleştirileceği konuşuluyor. Şimdiden etkisini gösteren indirimlere ek olarak esnaflar bu durumu dahada kızıştırmak için yüzde 10 indirim daha ilave ederek vatandaşların oldukça uygun fiyatlara mobilya almalarını sağlıyor. Vatandaşların bu fırsatı kaçırmamaları öneriliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.