Ana SayfaEkonomi3 Ülke Türkiye'ye Yatırım Yapacak

3 Ülke Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Çin, Almanya ve İran yatırımlarını Türkiye’de gerçekleştirmek için harekete geçti. 

Türkiye ekonomisinde meydana gelen çeşitli sıkıntılar son zamanlarda bazı tartışmaları da beraberinde getirmişti. Yaşanan olumsuz durumların ardından hükümet tarafından verilen destek ve sağlanan teşvikler sonrasında Türkiye yatırım için cazip hale getirilmiş ve yabancı ülkelerin tekrar ülkeye yatırımlarını gerçekleştirmeleri için uygun hale getirilmişti. Özellikle devlet tarafından ülkenin büyük kısmının cazibe merkezi haline getirilmesi çeşitli avantajları da beraberinde getirmeye başladı. 

Son dönemlerde bakanlıklara yapılan başvuruların ardından yabancı ülkelerden gelen yatırımların giderek arttığı öğrenildi. Özellikle Almanya, İran ve Çin olmak üzere bu üç büyük ülkenin yatırımlarını yönlendirmek için Türkiyeyi seçmeleri dikkat çekti. Daha önce sermaye piyasalarına giriş yaparak ekonomik katkı sağlayan bu ülkelerin son zamanlarda artan cazibe merkezleri ile birlikte ülkeye direkt olarak yatırım yapmaya başlamalarını sağladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde yatırımların sayısının artırılması için devlet tarafından OSB kurulmaya başlandı. Bu süreçte Çin cazibe merkezi haline gelen ülke için harekete geçerek bu merkezlerden toplam 3 bin parsel kapatarak yatırım yapmayı hedeflediğini açıkladı. Yatırım yapmak için 53 Çinli firmanın kalkınma bakanlığına konu hakkında başvuru yaptıkları öğrenildi. 

İranlılar ise yine OSB merkezlerinde ilaç üretimi gerçekleştirmek için harekete geçtiler. Yatırımın ikinci çeyreğinde artık Türkiye’de üretilmeyen ilaçların üretilmesi sağlanacak. Almanya uzun zamandır beklediği yatırım fırsatını son olarak cazibe merkezlerinin artması ile birlikte tekrar hayata geçirmek için kolları sıvadı. Doğrudan yatırım yapmayı planlayan bu ülkelere olan katılımın ilerleyen aylarda farklı ülkelerle birlikte artması bekleniyor. 

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.