Ana Sayfa Ekonomi Taklitçi Firmaların Kazançları Hazine’ye Aktarılacak

Taklitçi Firmaların Kazançları Hazine’ye Aktarılacak

-

Taklit Ürünlere Kesilen Cezalar Arttırılacak

Taklit ve tağşişle haksız kazanç elde eden firmalara sıkı denetim geliyor. Söz konusu mevzuat kapsamında yapılması planlanan değişiklikle, bu firmalara yönelik yaptırımların şartları ağırlaştırılacak. Elde edilen haksız kazanç ise Hazine bünyesine aktarılacak.

MEVZUATTA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı denetimlerle taklit ürünleri tek tek tespit etmeyi sürdürüyor. Taklitçi firmaları caydırma amaçlı yapılan denetimlerde birçok firmaya para cezası uygulanıyor. Vatandaşların sağlıklarını hiçe sayarak merdiven altı üretim olarak adlandırılan ürünler belirlenerek imha ediliyor. Bu noktada ilgili mevzuatta değişikliğe gitmeye hazırlanan Bakanlık, yeni düzenlemeyle uygulanan para cezası miktarlarını arttırmaya hazırlanıyor.

DENETİMLER ARTTIRILDI

2016 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yaklaşık 900 bin kadar firmaya ani denetim yapıldı. Yapılan denetimlerde yasalar çerçevesinde üretim yapmayan 14 binden fazla iş yerine para cezası kesildi. Alınan bilgilere göre Bakanlık denetimlerini gelen şikayetler üzerine ve belirlenen firmalara yönelik yaptı.

505 FİRMA DEŞİFRE EDİLDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı halkın sağlığını tehdit eden firmalardan 99 tanesi için savcılık bünyesine suç duyurusunda bulundu. Taklit ürün yapan 505 firma ise kamuoyu ile paylaşıldı. Vatandaşları söz konusu firmaların ürünlerine karşı uyaran Bakanlık, dikkatli olunmasını istedi.

HAZİNE GELİRİ SAYILACAK

Bakanlık bu kapsamda yeni düzenlemeye de gitmeye hazırlanıyor. Taklit ürünlerle halkın sağlığıyla oynayan firmaların kazançlarının Hazine geliri sayılması için çalışmalar devam ediyor. Kanun çerçevesinde taklitçi firmalara kesilen 15,466 Lira olarak uygulanan cezanı arttırılacağı da Bakanlık çalışmaları arasında yer alıyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler