Ana Sayfa Ekonomi Rusya Petrolde Birinci

Rusya Petrolde Birinci

-

Her geçen gün hareketlenen petrol piyasasında adını hep en üst sırada yazdırmayı başaran Suudi Arabistan’ı geride bırakan Rusya, henüz yeni girdiği bu yolda iddialı olduğunu gösteriyor. Joint Organization Data Initiative kurumunun yayınladığı rapora göre rakiplerini geride bırakarak petrol üretiminde birinci sıraya yükselen Rusya’nın başarısı göz dolduruyor.

Aralık Ayında Yüzde 4 Artış

Yayınlanan raporlamaya göre Rusya’nın 2016 yılının aralık ayındaki petrol üretimi incelendiğinde 2015 yılının aralık ayındaki üretimi arasında yüzde 4 oranında fark olduğu görülüyor. Bir önceki yılın aynı ayına göre üretimini yüzde 4 oranında artışa geçen Rusya günlük 10,49 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirdi.

Suudi Arabistan’ı Geride Bıraktı

Petrol üretimi denilince ilk akla gelen ülke olan Suudi Arabistan’ı bu üretim oranları ile geri de bırakan Rusya gelecekte petrol üretimi konusunda iddialı olduğunun sinyallerini veriyor. 2016 yılının mart ayından beri ilk defa petrol üretiminde Suudi Arabistan’ı geride bırakan Rusya günlük 10,49 milyon varil petrol üretirken aynı dönemde Suudi Arabistan ise üretimini yüzde 3 oranında arttırmış olmasına rağmen günlük 10,46 milyon varil petrol üretiyordu. Birinciliği Rusya’nın, ikinciliği Suudi Arabistan’ın aldığı petrol üretiminde üçüncü sırayı ise günlük 8,9 milyon varil petrol üretimi ile Amerika Birleşik Devletleri aldı. ABD Kasım ayında günlük 8,9 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirirken aralık ayında ise günlük 8,8 milyon varil petrol üretimi gerçekleştirdi.

OPEC Ülkeleri

Şubat ayında yayınlanan Uluslararası Enerji Ajansının raporuna göre OPEC ülkelerinin petrol ihracatının kısıtlaması konusu ile ilgili konuda OPEC ülkeleri günlük petrol üretimini 1 milyon varil azaltma kararı almıştı. Aynı dönemde Rusya günlük petrol üretimini 100 bin varile indirdi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,832BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler