Ana Sayfa Ekonomi Yabancıya Konut’ta KDV Yok Ama Şart Var!

Yabancıya Konut’ta KDV Yok Ama Şart Var!

-

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancıların Türkiye’den konut alması durumunda işleyecek prosedür hakkında bilgi verdi. Yabancıların ülkemizde konut satın alması durumunda KDV ödemesi gerçekleşmeyeceğini belirten Ağbal, şart olarak konutun 1 yıldan önce satışa sunulmamasının olduğunu söyledi. Aldığı evi daha kısa sürede satmak isteyenlerin bu haktan yararlanamayacağının altını çizen Ağbal, bu konuda inisiyatif konusunda çalışmaların devam ettiğini yakın zamanda yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için de geçerli olabileceğini söyledi.

Yabancıya Konutta KDV Yok

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada yurtdışından Türkiye’ye yerleşmek için ya da yatırım amaçlı konut alan yabancı vatandaşların KDV ödemeyeceğini belirten Ağbal, şahısların bu haktan yararlanabilmesi için satın aldıkları evi en az 1 yıl elinde tutması gerektiğini, evi satmak istediği taktirde bu KDV hakkını kaybedeceği için başta satın alırken ödemediği KDV’yi satış döneminde vergi dairesine ödemek zorunda kalacağını söyledi.

Yurt Dışındaki Türkler

Aynı imkândan yakın zamanda yurt dışındaki Türk vatandaşlarının da yararlanacağını belirten Ağbal, konunun netleşmesi için Genel Kurul’da gündeme getirileceğini ve bu konuda bir düzenleme yapılacağını söyledi.

Yapılandırmada Tahsilat Güzel

Yeniden yapılandırmada vatandaşın hassasiyet gösterip tahsilatların ertelenmiş olmasına rağmen ödeme yaptıklarını belirten Ağbal, ocak ayında bu konuda dikkat eden vatandaşların 1,5 milyar liralık bir tahsilat yapılmasını sağladıklarını söyledi.

Başka Sektörde Vergi İndirimi Yok

Beyaz eşya ve mobilya sektöründe yapılan indirimlerin hem üretici hem de tüketici açısından çok önemli olduğunu ve sonuçta ekonomiye olumlu katkısının olacağını söyleyen Ağbal, bu sektörlerin dışında başka sektörlerde bir vergi indiriminin söz konusu olmadığını söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler