Ana Sayfa Ekonomi Sektörel Güven Şubatta Sınıfı Geçti

Sektörel Güven Şubatta Sınıfı Geçti

-

ARTIŞ YÜZDE 2.1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayı hizmet sektörü güven endekslerini yayımları. Ocak ayında ciddi bir düşüş kaydeden hizmet sektörü güven endeksi şubat ayında toparlanma yaşadı. Oransal olarak verileri  yüzde 2.1’lik bir artış olarak kaydedildi. Şubat ayında ki toparlanmanın hizmet ve perakende sektöründe ki talep artışına bağlı olduğu veriler arasında.

HİZMET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 92.9

Şubat ayında kaydedilen hizmet sektörü güven endeksi, yüzde 6.1 lik ciddi bir artış sağladı. Bunun yanı sıra perakende ticaret sektörü ise yüzde 2.1 lik bir artış gösterdi. Ocak ve şubat ayları arası kıyaslandığında; hizmet sektörü güven artışı, ocak ayında 87.5 iken şubat ayında bu rakam 92.9’a çıktı. Bu yükseliş iş durumlarında ki düzelmeden ve hizmetlere olan taleplerin artmasından kaynaklı diye düşünülmekte.

PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ 97.9

Hizmet sektörü güven endeksinde olduğu gibi perakende ticaret sektörü güven endeksi de şubat ayında oranlarında artış kaydetti. Şubat ayı genel toplamında TÜİK tarafından belirlenen rakamlara göre yüzde 2.1’lik artış ile perakende ticaret sektörü güven endeksi 97.9 a ulaştı. Sektörde ki bu artışın iş hacminde ve satışlarda ki artıştan kaynaklı olduğu düşünülmekte.

Tüm bu oranlar Türkiye İstatistik Kurumunca, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak hesaplanmıştır. Bir ay içerisinde ki bu hızlı artışın yıl boyunca sürmesi yönünde beklentiler oluşurken mart ayı verileri için gözler TÜİK’e çevrildi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,603BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,428TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler