Ana Sayfa Ekonomi OSB’lerde Yatırım Şartı Geliyor!

OSB’lerde Yatırım Şartı Geliyor!

-

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile ilgili yapılan son düzenlemeler yatırımcıların harekete geçmesini sağlayacak. Yatırım niyeti ile OSB’den arsa alıp da 3 yıllık zaman diliminde herhangi bir harekete geçmeyen yatırım yapmayan yatırımcının arsa tahsisi İptal edilecek.

Hızlı Hareket Zorunluluğu

Yapılan yeni düzenlemeye göre OSB’den arsa tahsisi olan yatırımcılar mevcut alanları için 1 yıl içerisinde projesini üretip ruhsatını almalı ve kalan 2 yıl içerisinde de yatırımını tamamlama zorunluluğunu yerine getirmeli, aksi halde yatırım yapmayan yatırımcının arsa tahsisi OSB yönetimleri tarafından iptal edilecek.

Yüzde 25 Kâr Marjı

Arsa tahsisi hakkında yapılan düzenlemelerin yanında önemli olan bir diğer düzenleme de OSB’lerde bulunan arsa satışları hakkında yapıldı. Mevcut sistemde limitsiz maliyet artırma yetkileri olan OSB yönetimleri, yeni alınan karar sonrasında maksimum yüzde 25 kâr marjı ekleyebilecekler.

OSB’ler Dolu Olabilir

23 ilde olası sanayi parseli sorunu çözmek için harekete geçen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cazibe Merkezleri Projesi için yatırım yapan yatırımcıların mağdur olmasının önüne geçmeye çalışıyor. OSB’lerdeki parselleri gözden geçiren ve talep edilen sayısının üzerinde parsel olduğunun farkına varan bakanlık, Diyarbakır ve Batman gibi illerdeki OSB’lerde doluluk olabileceğini ancak Siirt gibi bazı illerde parsel sorunu yaşanmadığını, OSB’lere gerekli talimatların verildiğini yatırım yapmayan yatırımcıların arsa tahsislerinin iptal edileceğini açıkladı.

Başvuru 7 Milyarı Buldu

Cazibe merkezleri için başvurunun her geçen gün arttığını son günlerin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şimdiye kadar yatırımcılar tarafından yapılan başvurunun 7 milyar lirayı bulduğunu, girişimcilerin bu konuda yoğun ilgi gösterdiğini, son günün 27 Şubat olduğunu söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler