Ana Sayfa Ekonomi Türk Lirası Değer Kaybetti

Türk Lirası Değer Kaybetti

-

Dolar/TL Kuru Yükseldi

Son dönemlerde Türkiye Merkez Bankası’nın uyguladığı örtülü faiz politikası ile düşüşe geçen Dolar/TL kuru haftanın son işlem gününde yükseldi ve bu haftaki kayıplarının bir kısmını sildi. Haftanın son işlem gününde değer kaybeden Türk Lirası, bu hafta Dolar karşısında sert bir yükseliş yaşarken bir önceki gün Dolar karşısında yüzde 11’e varan bir değer kazancı elde etmişti.

2017 yılına sert sıçrayışlarla başlayan Dolar/TL kuru yurtiçi faktörlerin ve yurtdışı eğilimlerin etkisi ile 3,94 seviyelerine kadar yükselerek tarihi rekora ulaşmıştı. Dolar’ın tarihi seviyeye yükselmesi ve ülkedeki enflasyonist eğilime müdahale etmek için TCMB’nin 200 baz puanlık örtülü faiz arttırması ve fonlama faizini 2 puan yükseltmesi ile Dolar/TL kuru gerileme evresine girmişti. Özellikle Dolar/TL kurundaki düşüş en çok bu hafta hissedildi.

Geçen haftayı 3,6275 seviyesinde tamamlayan ve bu hafta Ocak ayından buyana en düşük seviyesi olan 3,5560 seviyesine ulaşan Dolar/TL kuru gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine olan risk iştahının azalması ile haftanın son işlem gününde yükseldi.

Cuma günü sabah saatlerinde 3,5745 seviyesinde bulunan Dolar/TL kuru gün içerisinde yönünü yukarı çevirdi ve akşam saatlerinde 3,5880 seviyesine kadar yükseldi. Haftanın son işlem gününde azalan risk iştahının etkisi ile Dolar/TL kuru gece saatlerinde 3,6068 seviyesine kadar geriledi.

Haftanın son işlem gününde Türk Lirası, Euro karşısında da değer kaybetti. Cuma günü sabah saatlerinde 3,7797 seviyelerinde bulunan Euro/TL kuru akşam saatlerinde 3,7942 seviyesine yükselirken gece saatlerinde 3,8119 seviyesine kadar yükseldi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,616BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,430TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler