Ana Sayfa Ekonomi Yunan Adalarına Kapıda Vize Yasağı Turizmi Vurur!

Yunan Adalarına Kapıda Vize Yasağı Turizmi Vurur!

-

2017 yaz sezonu için hazırlıklarını başlatan ve 2016 yılının yaralarını sarmak isteyen turizm acente sahipleri Avrupa Birliği (AB)’den gelen kötü haber ile yıkıldı. Geçtiğimiz yıl hem ülkeye gelen turist sayısının az olması hem de vatandaşların yurt dışına çıkmak konusunda çekimser kalması ile zor bir turizm sezonu geçiren acente sahipleri 2017 yılı yaz dönemine dair hazırlıklarına erkenden başladı. Devletin de verdiği teşvikler ile iyi bir dönem geçireceğini düşünen sektör temsilcileri AB’nin açıkladığı kapıda vize yasağı ile ne yapacağını şaşırdı. Tüm planlarını ve seyahat organizasyonlarını mevcut sisteme göre yapan acenteler, yeni uygulamanın gündeme gelmesi ile büyük bir maddi kayıp ile karşı karşıya kaldı.

Yüzde 50 Yolcu Düşüşü Yaşanır

Acente sahipleri kapı vizesinin kaldırılması ile yüzde 50 oranında yolcu düşüşü yaşanabileceğini belirterek, Yunan makamlarının bu yolcu düşüşü problemini ortadan kaldırabilmeleri için bir an önce teknik ekip ve ekipmanların sayısını arttırması gerektiğini belirten yetkililer, sorunun çözülebilmesi için Shengen vizesi işlemlerinin çabuklaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Göçmenler Etkilemişti

Avrupa Birliği tarafından Yunanistan adalarında uygulanan kapıda vize uygulamasının kaldırılmasının yüzde 50 – 60 oranında düşüş sağlayacağının altını çizen sektör temsilcileri, daha önce Yunan adalarındaki göçmenler sebebi ile zaten sektörün darbe aldığını, üstüne bir de bu uygulamanın gelmesi ile daha zorlu bir döneme geçileceğini, sektörden ekmek yiyen çok fazla kişinin olduğunu, en azından Shengen vize işlemlerinin hızlandırılması gerektiğini belirtiyor.

Binlerce Türk Gördü

Kapıda vize uygulamasını çok cazip olduğunu ve bu sayede binlerce Türk vatandaşının Yunan adalarını görme fırsatını yakaladığını belirten sektör temsilcileri, bundan sonraki süreçte vatandaşların bu kadar yoğun ilgi gösteremeyeceğini söyledi.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler