Ana Sayfa Ekonomi Cumhurbaşkanı 13. EİT Zirvesi'ne Gidiyor

Cumhurbaşkanı 13. EİT Zirvesi’ne Gidiyor

-

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi İslamabad’da Düzenlenecek

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı zirvesine İslamabad ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ında katılacağını açıkladı. Merkezden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede bir konuşma yapacak. EİT Zirvesi’ne katılım gösteren liderlerle bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’ne 1 Mart 2017 tarihinde gideceği öğrenildi.

Zirve kapsamında yer alan üye ülke liderleriyle görüş alışverişinin yapılması beklenen EİT zirvesinde hem bölgesel hem de global tüm gelişmeler masaya yatırılacak.

On üçüncüsü düzenlenecek olan EİT Zirvesi’nde Avrasya topraklarındaki ekonomik ön görüler tartışılacak ve bu doğrultuda kararlar alınacak.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Nedir?

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, bünyesinde bulunan ülkelerin ekonomik kalkınmalarına değer katmak, söz konusu bölgede yer alan üye ülkeler arasında ticari ilişkileri güçlendirmek, ticari anlamda ülkelerin önlerindeki engelleri kaldırmak ve üye ülkeler arasında gerek kültürel gerek tarihi bağları kuvvetlendirmek adına kurulmuş bir teşkilattır.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatına Üye Ülkeler

Teşkilatın kurucu ülkeleri arasında Türkiye, Pakistan ve İran bulunmaktadır. Teşkilata üye diğer ülkeler ise; Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dır. Türkiye Ekonomik İşbirliği Teşkilatına 1985 yılından bu güne kurucu üye olarak katılım sergilemektedir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı kurucu üyeleri ilk 1964 yılında İstanbul’da bir araya gelmiştir. 3 kurucu ülkenin bir araya gelme nedeni ise bölgesel anlamda ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amaçlı olmuştur. Bir süre sonra bu görüşmeler amacına ulaşamayarak işlevsizleşmiştir. Yıl 1985’e geldiğinde ise Ekonomik İşbirliği Teşkilatı adı altında daha fonksiyonel bir teşkilat olarak çalışmalarına başlamıştır. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

49,615BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
20TakipçilerTakip Et
2,431TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler