Ana SayfaSigortaBES'ten Cayan Cayana! 690 Bin Kişi Ayrıldı

BES’ten Cayan Cayana! 690 Bin Kişi Ayrıldı
B

-

1 Milyon 750 Bin Kişinin Yüzde 30’u Ayrıldı

Yeni yılın ilk gününden itibaren çalışanların otomatik olarak kaydedildiği Bireysel Emeklilik Sistemine toplam bir milyon 750 bin çalışan dahil edildi. Çalışanların uzun dönemde tasarruf sağlayacağı sistem çalışanları zorunlu tasarruf yaptırmayı hedefleyerek hayata geçirildi. Fakat iki aylık sürede BES’ten 690 bin çalışan ayrılmayı tercih etti

BES sistemine 45 yaş altında olan ve çalışan vatandaşlar kayıt edilmişti.

SİSTEME DAHA ÖNCE KAYIT OLAN VE AYRILANLAR DA VAR

EGM Başkanı Cemal Kişmir konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaştı. BES’ten ayrılan kişilerin toplamda 690 bin olduğunu ifade eden Kişmir, “Cayma hakkını kullanan kişilerden 150 bin kadarı uygulama başlamadan önde sistemde olanlar” dedi. “Bunun yanında 690 bin kişi içinde işveren statüsünde kayıtlı olan kişilerde” bunuyor diyen Kişmir, cayma hakkını kullanan sayısının gerçekte 550 bin olduğuna işaret etti.

CAYMA HAKKINI KULLANANLAR YÜZDE 40’A ULAŞABİLİR

EGM Başkanı Cemal Kişmir BES’den cayanların yüzdelik dilimde şimdilik yüzde otuz seviyesinde olduğunu, fakat bu oranın önümüzdeki ay içerinde artabileceğini belirtti. Sistemden cayma hakkının yüzde 40 ile 50 arasında olacağını tahmin ettiklerini söyleyen Kişmir, “Yüzde 40 ile yüzde 50 oranı beklemedik bir oran değil” dedi.

En kötü ihtimalle Bireysel Emeklilik Sisteminden yüzde elli ayrılma olacağını açıklayan Kişmir, “Sisteme kayıtlı çalışan sayısı en az 7 ile 8 milyon olarak devam edecek” ifadesini kullandı.

Sisteme dahil çalışanlar Bireysel Emeklilik Sisteminde toplam 56 milyar 159 milyon TL biriktirdi. Sisteme devletin sağladığı katkı ise yedi milyar 732 milyon TL oldu. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol