Ana SayfaEkonomiİkinci El Araca 10 Bin Kilometreye Kadar Garanti

İkinci El Araca 10 Bin Kilometreye Kadar Garanti

-

Ticaret Bakanı 2. El Araçlara “Garanti” Dedi

İkinci el araç ticaretine yönelik yönetmelik taslağı hakkında bilgi veren Bakan Tüfenkçi, “10 bin kilometreye kadar olan araçların garanti kapsamında olmasını hedefliyoruz” dedi.

GARANTİ KAPSAMINA KİLOMETRE SINIRLAMASI GETİRİLECEK

Taslak üzerinde halen çalışmaların devam ettiğini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı, “Düzenlemede sona geldik. Referandum ardından düzenleme yayımlanacak. Düzenlemeye göre ikinci el araçlar garanti kapsamında değerlendirilecek. Fakat garanti 10 kilometre olarak sınırlandırıldı” dedi.

Tüfenkçi bu düzenlemenin sektöre değer katacağını belirterek, “Piyasanın hareketlenmesi için bir çalışma yapılması şarttı. Bizlerde yapmış olduğumuz düzenlemeyle ikinci el araç piyasasının hareketleneceğini öngörüyoruz. İkinci el araç satın alacak vatandaşları korumaya yönelik bu düzenleme, sıfır araçlarda olduğu gibi garanti kapsamında satın alınacak” ifadelerini kullandı.

KİLOMETRE KONUSUNDA NET BİR SINIR YOK! AMA 10 BİN KİLOMETRE OLABİLİR

Garanti kapsamında kilometre konusunda net bir rakamda uzlaşılmadığını belirten Tüfenkçi, 10 bin kilometreye işaret etti. Bu durumda ikinci el araç garanti kapsamında arıza çıkartırsa, gerekli tamir masrafları satıcı tarafından karşılanacak. Bu durumda herkesin galerici olmasının önüne geçecek. Piyasada bu işi gerçekten benimseyen ve galericiliğe devam eden firmalar yeni düzenlemeden oldukça memnun oldu.

Bakan Tüfenkçi gümrükte bekletilen araçlar hakkında da açıklama yaptı. Yurtdışından sıfır diyerek ülkeye getirilen ve bakanlıkça ikinci el olduğu belirlenen araçların, Türkiye’nin ithalatında kayba neden olduğunu ifade etti.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı taslakta bu konu hakkında da düzenlemenin söz konunu olduğunu açıklayan Bakan, “Araçları gümrükte bağlamak bizim de işimize gelmiyor. Bu araçlar ülke ekonomisine kayıp yaşatıyor. Davanın sonucu olumsuz yönde olursa bu araçlara öyle el koymaktayız” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol