Ana SayfaEkonomiGüneydoğu Bir Ayda İplik ve Kumaştan 193 Milyon Dolar Kazandı

Güneydoğu Bir Ayda İplik ve Kumaştan 193 Milyon Dolar Kazandı
G

-

Güneydoğu’nun Ocak’taki İhracatı 193 Milyon Doları Aştı

Güneydoğu Anadolu Bölgesine yapılan yatırımlar meyvelerini vermeye başladı. Bölgenin ihracatla ülke ekonomisine getirisi artarken, Ocak ayında yapılan ihracat miktarının 63 buçuk milyona yaklaştığı kaydedildi. İplik ihracatında çıkış yakalayan bölge kumaş ihracatında da iddialı seviyeye yükseldi.

Bölgede ocak ayında gerçekleşen ihracat rakamlarına yönelik açıklamayı Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu yaptı. Konukoğlu Ocak ayında bölgenin 63 milyon 495 bin dolar seviyesinde ip ihraç ettiğini belirtti. Bölgenin kumaş ihracat rakamının ise 55 milyondan fazla olarak açıklayan Konukoğlu, toplam ihracat tutarının 194 milyon dolara yaklaştığını bildirdi.

Bölgedeki ihracat verilerini değerlendirmek için bir araya geldikleri öğrenilen Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliği yönetici ve üyeleri, gelecek aylarda ihracat alanındaki hedeflerini masaya yatırdı.

2017’nin ilk ayı ile birlikte ihracatta iyi bir çıkış yakaladıklarını belirten Birlik Başkanı Konukoğlu, yıl boyunca aynı hedefle faaliyetlerini sürdüreceklerine vurgu yaptı.

Birlik yetkilileri ve üyelerin bir araya geldiği toplantıda konuşan Sami Konukoğlu, Ocak ayı ihracat tutarlarını anımsatarak konuşmasına başladı. Bölgeden ihraç edilen ürünler arasında tekstilin ve tekstil hammaddelerinin ön plana çıktığını ifade eden Konukoğlu, “Bölgemizden yapılan toplam ihracatta bu ürünlerin payı yüzde 31,4 oranında” dedi.

İplik sektörünün ve kumaş sektörünün beklenenden fazla ihracat gerçekleştirdiğine değinen Başkan, söz konusu sektörlerin bölgeye değer kattığın işaret etti.

Sami Konukoğlu sektörel bazda ocak ayı ihracat miktarlarını ve tutarlarını üyelerle paylaştı. İhracatta geçen yıl rakamlarını geçmeyi hedeflediklerini bildiren Sami Konukoğlu, en fazla ihracatın iplik ve kumaş sektöründen yapıldığının da altını çizdi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,353TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol