Ana SayfaEkonomiEPDK Başkanı Açıkladı! Elektriğe Zam Yok

EPDK Başkanı Açıkladı! Elektriğe Zam Yok
E

-

Mustafa Yılmaz: “Kısa Vadede Elektriğe Zam Öngörmüyoruz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz bir TV programına katıldı programda gündeme dair değerlendirmeler yapan Yılmaz, elektriğe zammın söz konusu olmadığını söyledi.

Başkan bunun yanında serbest tüketici aboneliğine geçmeyi planlayan vatandaşları da uyardı. “Elektrik tedarikçisi şirketle yapacağınız sözleşmeleri incelemeden imzanızı atmayın” diyen Yılmaz, sözleşmelerin çok uzun ve küçük karakterli harflerle yazıldığına dikkat çekti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz elektrik zammı söylentilerine de noktayı koydu. “Hesaplamalarımız doğrultusunda elektriğe zam yapmamızı gerektirecek bir durum söz konusu değil” diyen Başkan kısa vadede zammın olmayacağının sinyalini verdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu geçtiğimiz aylarda serbest tüketici abonelerine yönelik düzenleme yapmış, faturası 82 liraya kadar olan abonelerin elektrik dağıtım firmasını seçmelerine olanak tanımıştı. İşte bu konuyla ilgili bilgi aktaran EPDK Başkanı Yılmaz, tüketicilerin yüzde 90’lık bölümünün yeni düzenlemeden yararlanabileceğini belirtti. Türkiye’de belirlenen kilovat saat sınırında tüketim yapan hane sayısının 8 milyondan fazla olduğunu anımsatan Başkan, “bu hane sayısından üç milyon kadarı serbest tüketici abonesi” dedi.

Piyasanın derinleşmesi için herkesin istediği tedarikçiden enerjiyi almasını hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Tüketilen enerjinin yüzde 90’ı serbest tüketici limitinde. 8 milyonun üzerinde serbest tüketici olma hakkı var. Bugün 3 milyona yakın tüketici bu hakkını kullanıyor. Bu rakamların daha üst seviyeye çıkmasını ve piyasanın derinleşmesini istiyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE DOĞALGAZSIZ KENT KALMAYACAK

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz doğalgaz dağıtımı hakkında da açıklama yaptı. Türkiye’de 76 kentte dağıtım ağının olduğunu söyleyen Başkan, bu alanda yapılan son ihalelerin Ağrı ve Tunceli kentlerine yönelik olduğunu kaydetti. İhale sürecinin tamamlanarak, inşa sürecine geçileceğini söyleyen Yılmaz, “Üretim aşamasının sona ermesiyle Türkiye’de doğalgaz kullanmayan kent kalmayacak” ifadelerini kullandı. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol